“Özelleştirmeyi Madenlere Gömeceğiz“‏ 20 Mayıs 2014, 10:46

Antalya'da İşçi Partisinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce Yurttaş, 19 Mayıs Mustafa Kemal Meş'aleli Yürüyüşü'nü Soma şehitlerinin anısına gerçekleştirdi.
Antalya'da İşçi Partisinin çağrısıyla bir araya gelen binlerce Yurttaş, 19 Mayıs Mustafa Kemal Meş'aleli Yürüyüşü'nü Soma şehitlerinin anısına gerçekleştirdi.

Ellerinde Türk Bayrakları ile Kapalı Yol girişinde toplanan Yurtseverler, "Soma'lar olmasın diye 19 Mayıs Meş'alesi Daha Güçlü Yanıyor, Madencinin Bareti Çankaya'ya çıkacak, Soma Faciasının Nedeni dayatılan Emperyalist Politikalardır Çözüm Milli Hükumet", yazılı dev pankartlar taşıdılar. Kitlenin elinde, "Özelleştirmeyi Madenlere Gömeceğiz, Emekçinin Katili Çankaya'ya Çıkamaz, yaşasın 19 Mayıs Yaşasın Bağımsızlık Mücadelemiz" yazılı dövizler dikkat çekti. Yürüyüş kolu meş'aleler ve ışıklı madenci baretleri ile kapalı yoldan Attalos Heykeline doğru ilerlerken kent merkezinde sık sık, " Emeğin Ekmeğin Katilisin AKP, Kahrolsun AKP Diktatörlüğü, Hırsız Katil Halk Düşmanı AKP, İşçinin Bareti Çankaya'da olacak, Milli Meclis Milli Hükumet" sloganları ve Bağımsızlık Marşı yankılandı. Attalos Heykeli önünde kitleye hitaben konuşan İşçi Partisi İl Başkanı Yalıçın Armen şöyle konuştu:" Geçen hafta Soma’da yaşanan maden felaketi nedeniyle bugün kutlama yapmıyoruz. Ancak, “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir” diyen ulu önderimizi anarken vatan ve emek mücadelesinin birliğine vurgu yapmak istiyoruz."

Armen konuşmasında, "İnsanın insana kulluğu anlamına gelen orta çağ düzeni AKP eliyle uygulanıyor. Devleti küçültmenin, özelleştirmelerin, sendikasızlaştırmanın, taşeronlaştırmanın sebebi halka dayatılan vahşi kapitalist düzendir. Yaşadığımız acıların, tuttuğumuz yasların sebebi budur.
Bu durumdan kurtulmanın yolu tam bağımsızlığı savunan Milli hükumetin kurulmasıdır."Milli hükumeti kuracağız, Devrimlerimizin kurum ve kazanımlarını geri alacağız, Orta çağ kalıntısı kurum ve ilişkileri topraklarımızdan söküp atacağız,Milli demokratik devrimimizi tamamlayacağız." ifadelerini kullandı.

Haber: Merve Demirağ
Fotoğraf: Ekin Akgün
 ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar