banner864

Özgecan Aslan'ın adı kız yurdunda yaşayacak 06 Nisan 2015, 17:55

Mersin’de vahşice katledilen ve Türkiye’yi yasa boğan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın adı Beşiktaş’ta yaşayacak.
Mersin’de vahşice katledilen ve Türkiye’yi yasa boğan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın adı Beşiktaş’ta yaşayacak.

Beşiktaş Belediyesi'ne ait olan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun ismi düzenlenen törenin ardından Özgecan Aslan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu olarak değiştirildi. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, "Kız çocuklarımızın her biri Özgecan aslında. Ama onlar Özgecan’ın kaderini paylaşmasın istiyoruz" dedi.

Beşiktaş Belediyesi, Mersin'in Tarsus ilçesinde vahşice katledilen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan anısına belediyeye ait Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nun ismini Özgecan Aslan Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu olarak değiştirdi. Tabela değişim törenine Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş Belediyesi Yüksek Öğrenim Müdürü Reyhan Türkmen, belediye yetkilileri ve yurtta kalan kız öğrenciler katıldı. Öğrenciler, tören boyunca Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını taşıdı. Başkan Hazinedar’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından yurdun ismi törenle yenisiyle değiştirildi.

"KIZLAR, ÖZGECAN'IN KADERİNİ PAYLAŞMASIN İSTİYORUZ"

Kız öğrencilerin Özgecan'ın kaderini yaşamamalarını istediğini belirten Başkan Hazinedar, “Beşiktaş’ın merkezinde bir kız öğrenci yurdumuz var. Kız çocuklarımızın her biri Özgecan aslında. Ama onlar Özgecan’ın kaderini paylaşmasın istiyoruz. Bize görev sorumluluklar düşüyor. Bu nedenle içinde Özgecan’ların yaşadığı üniversiteli kız öğrencilerimizin yaşadığı belediyemizde ait yurdun adını Özgecan Aslan koyduk” şeklinde konuştu.

İsim değişikliği için çok yoğun bir destek aldıklarını belirten Başkan Hazinedar, “Biz teklif verdik. Beşiktaş Belediyesi meclis kararıyla oluştu. Herhangi dışarıdan bir teklifle şekillenmedi süreç. Ama çok yoğun bir destek aldık halkımızdan ve öğrencilerimizden. Toplumun bütün kesimi destekledi” ifadelerini kullandı.

İsim değişikliğini anlamlı bulduğunu ifade eden Gamze Karataş isimli yurt öğrencisi, “Kadın cinayetleri ve kadınlara yönelik davranışlar için çok güzel bir simge oldu. Her yurda girip çıkıyoruz. Bu ismi gördüğümüz zaman bu olayı kötü de olsa hatırlatacak” dedi.

Yurt isminin Özgecan Aslan olarak değişmesinden mutlu olduklarını ifade eden Yasemin Yıldırım isimli başka bir öğrenci, “Yurda her girip çıktığımda Özgecan’ın ismini burada görüyor olmak; kadın cinayetlerinin azalması için sivil toplum kuruluşları ile beraber neler yapabileceğimize örnek olacaktır ve bunu bize sürekli hatırlatacaktır” şeklinde ifade etti.

ADNAN SULAR/İHAYorumlar

Caner :

özge can aslan kardeşi̇mi̇ze Allahtan rahmet yakinlarina bas saliği di̇li̇yorum gercekten üzcü bi̇r olay türki̇yeni̇n başi sağolsun genceci̇k yaşinda toprağa veri̇ldi̇ hi̇ç uruna bi̇lmeden ölüme gi̇tti̇ elbet yapanlar bi̇r gün hesapve cezagününün mali̇ki̇ olan Allaha hesap verecekler o zaman pi̇şman olacaklar ama i̇ş i̇şten gececek sucsuz ve günahsiz bi̇r kizi baharinda öldürmek çok kötü bi̇r durum türkiyemizin başı sağolsun ailesine Allahtan rahmet ve bas salığı diliyorum mekanı cennet kabri nur toprağı bol olsun daima manşerde mutlu olsun aminnnnnnnnn

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar