banner864

Özhaseki'nin eski soyadı Karakebap imiş! 23 Nisan 2015, 23:24

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve AKP Kayseri Milletvekili adayı Mehmet Özhaseki’nin soyadını değiştirdiği ortaya çıktı.Daha önce Karakebap olan soyadını Özhaseki olarak değiştiren eski başkanın soyadını neden değiştirdiği merak konusu.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı ve AKP Kayseri Milletvekili adayı Mehmet Özhaseki’nin ve tüm aile fertlerinin 1974 yılında mahkeme kararıyla soyadlarını değiştirdikleri ortaya çıktı.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her bireye soyadı verildi. Kanun ile birlikte her aile geçmişten gelen özelliklerine göre ya da kendi tercihine göre bir soyadına sahip oldu. Bazı aileler ise nüfus memurunun belirlediği soy isimlerini aldı. Kayseri’de önemli bir konuma sahip olan Özhaseki ailesi de o ailelerden biri.

Ancak Özhaseki Ailesi’nin bu soyadını 1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile almadığı ve daha önce Karakebap olan Soyadlarını değiştirdikleri ortaya çıktı.

Karakebap olan Soyadını Özhaseki olarak değiştiren Eski Belediye Başkanı’nın geçmişteki soy ismini hangi sebeple değiştirdiği Kayseri halkınca merak ediliyor.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Kanunları’na göre soyadı değişikliği için geçerli bir sebep göstermek gerekiyor. Ancak hangi hallerin haklı sebep teşkil ettiği konusunda yasal bir düzenleme bulunmuyor.

Bilindiği üzere Osmanlı İmparatorluğu'nda sarayla ilgili bir hizmette eskiyenlere, Enderun'un çeşitli hizmetlerinde kıdem sahibi olanlara, saray cariyeleri arasındaki bir sınıfa, yeniçeri ocağının özel bir ocağına bağlı olanlara haseki denirdi.

BABASI SOYADININ YANI SIRA İSMİNİ DE DEĞİŞTİRMİŞ

Diğer yandan AKP Kayseri Milletvekili adayı Mehmet Özhaseki’nin ismi Kemal olarak bilinen babasının da, 1974 tarihinde mahkeme kararıyla yapılan kayıt düzeltme sonrası o tarihlerde Kamil Karakebap olan ismini Kemal Özhaseki olarak değiştirdiği öğrenildi.

Mehmet Özhaseki’nin ve Özhaseki ailesinin Osmanlı Devleti döneminde önemli konumda bulunanlara verilen bu sözcüğü soyadı olarak tercih etmesi son derece doğal görünebilir. Nitekim Eski Belediye Başkanı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Milletine ve geçmişine olan bağlılığını her fırsatta dile getirmekte. Ancak Özhaseki’nin ve Özhaseki Ailesi’nin daha önce Karakebap olan soyadlarını başka bir özel sebeple değiştirmiş olabileceği de ilk akla gelenler arasında...

HABER: ALİ TÜRKASLAN
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Yusuf :

ya bir cinayeti ya da yüz kızartıcı bir suçu gizliyorlar

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder