banner864

Parka okul yapılmasını protesto ettiler 23 Kasım 2014, 17:24

BAŞAKŞEHİR'de Vatan Göçmen Konutları'nda oturanlar, site içerisindeki parka imam hatip lisesi yapılacağını iddia ederek eylem yaptı.
BAŞAKŞEHİR'de Vatan Göçmen Konutları'nda oturanlar, site içerisindeki parka imam hatip lisesi yapılacağını iddia ederek eylem yaptı.
Başakşehir'de çoğunlukla Bulgaristan göçmenlerinin oturduğu Vatan Göçmen Konutları'nda bulunan parkın etrafı geçtiğimiz perşembe günü metal plakalarla kapatıldı. Burada imam hatip lisesi yapılacağını öne süren site sakinleri parkın önünde saat 13.00'de toplandı. Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu ile MHP ve CHP ilçe teşkilatlarından bazı üyeler eyleme destek verdi.

"SİTE SAKİNLERİ, PARKLARININ YIKILMASINI İSTEMİYOR"

Yapılan basın açıklamasında, şöyle denildi:

"Site içerisindeki yeşil alanları bir çoğunu kendi imkanlarıyla oluşturan site sakinleri, zevkle vakit geçirdikleri ve tek nefes alabildikleri alan olan parklarının yıkılmasını istemiyor. Bildiğiniz gibi bu site yapımı için tahsis edilen arsa bir bütündür ve bölünemez. Ortak alanlar da sitede mülk sahibi olan maliklere aittir. Zaten mevcut bir okulu bulunan bu sitenin, merkezindeki bu park nasıl oluyor da tekrar eğitim alanı olarak tahsis ediliyor? Üstelik site sakinlerinin haberi ve bilgisi dışındı. Yetkililere soruyoruz; Dolgu toprak alanının zemin etüd çalışması yapıldı mı? Sitenin tamamı yapı rezerv alanına alınmışsa buraya nasıl inşaat ruhsatı verildi? Ve gerçekten verilen bir yapı ruhsatı var mı? Bu ruhsat kime ne şartlarda verildi? Büyükşehir Belediyesi'ne ait park alanı neden ve nasıl bu kadar kolay bir şekilde devredildi ve imara açıldı? İmara gerçekten açıldı mı? Tabela koymadan sitenin parkını kapatan ve inşaat çalışmalarına başlayan bu firma kimdir, ihaleyi nasıl almıştır? Site sakinleri olarak belediyeden neden bize bir açıklama yapılmadı?"

"GÖRÜYORSUNUZ İSTANBUL'U BETON CEHENNEMİNE ÇEVİRDİLER"

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Kurucu Başkanı Özcan Pehlivanoğlu da şunları söyledi:


"Bulgaristan Türkleri olarak bizim önce kendi gerçeklerimizle yüzleşmemiz lazım. Bu sorun sizin sorununuz değil hepimizin sorunudur. Bugün burada yeşil alanı gasp ediyorlar. Yeşil alan katilleri var. Bu mesele bir parti ve siyaset meselesi değil, bir vatandaşlık meselesidir. Bir hak arama meselesidir. Görüyorsunuz İstanbul'u beton cehennemine çevirdiler. Her buldukları yere bir bina dikiyorlar. Çocuklarımıza böyle taşlardan oluşmuş bir şehir mi miras bırakacağız? Böyle bir miras bırakmayacaksak bu yeşil alan katilleriyle ve din istismarcılarıyla mutlaka mücadele etmemiz lazım. Buraya yüce dinimiz islamı istismar edip imam 'hatip lisesi yapmak istiyoruz' diye el koyuyorlar. Memleketimizin her tarafı imam hatip lisesine döndü Normal liselerde de din eğitimi verilebilir. Milli eğitim sisteminde her vatandaşımızın inancına, mezhebine kendi yoluna göre eğitebilir. Ama neden imam hatip lisesini bahane ederek yüce dinimiz İslam'ı bahane ederek böyle yerleri betonlaştırmaya çalışıyorsun? Başka yer mi kalmadı bu İstanbul'da?"
Çağatay KENARLI - Timur TARLIĞ/İSTANBUL, (DHA)
Etiketler

Yorumlar

Sunay ŞENTÜRK :

istenen inşaatın tam altından metro geçmektedir aynı zamanda inşaat bölgesi tamamı ile dolgu topraktan oluşmaktadır . metro inşaatı esnasında birde tam olarak inşaatın planlandığı bölgede kısmi toprak kayması yaşandığı site sakinlerimiz arasında duyulmuştu biz okula karşı değiliz imam hatip yada herhangi bir okula gelecekte o okulda yüzlerce öğrenci olacak zemini bu kadar inşaata elverişsiz olan bu noktada birde beton yığını olduğunda gelecekte oluşabilecek bir facianın hesabını kimler verecek bir soma , bir ermenek daha yaşanmasın bu okulda gencecik canlarımız, yarınlarımız, geleceğimiz olacak göz göre göre ateşe atmayalım onları zarırın hemen burasından dönelim . tek temennimiz yetkililerin sesimizi duyarak bunu siyasi bir olaya dönüştürmeden elimizden parkımızı almadan ve geleceğimizi emanet ettiğimiz gençleri, çocukları gelecekte yaşanabilecek bir facianın içine atmadan daha uygun bir yer belirlemeleridir. çevremizdeki insanların bunları bilmesi en önemli gayemizdir.

Sunay ŞENTÜRK :

bu gün yapılan eylemle ilgili olarak şunu belirtmek isterim site sakinleri olarak bizler yapılacak olan imam hatip lisesine karşı değiliz bizlerin karşı olduğu şey inşaatın yapılacağı yerle ilgilidir. tüm site sakinlerimizin elinde bulunan tek yeşil alan olmasından dolayı bu parkın inşaat alanı olarak kullanımına karşıyız yazılan yazılar ve yapılan yorumlar sonucu farklı algılar oluşabileceğinin düşüncesindeyim kesinlikle ve kesinlikle okulun yapımına karşı değiliz bunun altını çizmek isterim .karşı olduğumuz bu inşaatın yaşam alanının tam ortasına yapılmasıdır. yine aynı konumda 500 metre yakınında bu okulun yapımına uygun 2 büyük arazi mevcuttur bunun yanı sıra en önemli unsurlardan biri de inşaatın yapılmak istendiği yerin imara uygun olmadığını düşünmemizdir .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar