banner864

Patateste stok vurgunu 13 Nisan 2015, 19:48

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetlemeler 110 bin ton patatesin stoklanarak piyasaya sürülmediğini ortaya çıkardı. Daha önce Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu'nun uyardığı stokçular, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından da tescillendi
Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu Şemsi Kopuz, gıda fiyatlarındaki artışın nedenini bu sözlerle açıklamıştı.

Stokçuluğun yarattığı sonuç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yaptığı denetlemelerle tam olarak ortaya çıktı.

Bakanlık patates timi kurdu, stokları araştırmaya başladı. Bakanlık tarafından kurulan tim, Nevşehir'de yaptığı denetimlerde 110 bin ton patatesin stoklanarak piyasaya sürülmediğini tespit etti.

Vatandaşın 5 liradan satın aldığı patatesin mağralarda stoklandığı ortaya çıktı. Depolarda saklanan tonlarca patates piyasaya düşük miktarda ve yüksek fiyattan sürüldü.

Hal böyle olunca pazarın el yakan yıldızı patates oldu. Patates tezgahlarda neredeyse yok! Bulunan yerlerde ise kilogramı 2 liradan 5 liraya kadar değişiyor.

Türkiye Gıda ve İçecek Dernekleri Federasyonu Şemsi Kopuz, gıda fiyatlarındaki artışlara stokçuların neden olduğunu açıklamıştı.


HABER: EDA ÇON
KAMERA: ŞENGÜL DERİN
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar