banner864

Phaselis’in hesabı yandaştan sorulacak! 15 Ocak 2014, 12:54

Antalya’nın dünyaca ünlü antik kenti Phaselis’te sit alanında inşa edilmek istenen 5 yıldızlı otel projesine yönelik tepkiler sürüyor.
Yusuf Yavuz
Başbakan Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Rixos Oteller zincirinin sahibi işadamı Fettah Tamince’nin ‘Dream Phaselis’ adıyla yaptırmak istediği otel projesinin antik kentin sınırlarını zorladığını söyleyen CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, “Recep Tayyip Erdoğan ile yandaşlarından yaptıklarının hesabı sorulacaktır. Bu listede Phaselis’te yandaşın yaptığı son yatırımda yer alacaktır” dedi.

PHASELİS ANTİK KENTİNİ BETONA BOĞACAK PROJEYE TEPKİLER ARTIYOR
Antalya’da konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Phaselis antik kentinde 5 yıldızlı otel inşa etme girişimine sert tepki gösterdi. AKP iktidarının rant için milli park ve sit alanlarına saldırdığını öne süren Sapan, “rant için milli parklara saldırdıkları yetmiyormuş gibi şimdi de antik kentlere göz dikiyorlar” görüşünü savundu.

PHASELİS’İN HESABI YANDAŞTAN SORULACAK
Rixos Oteller zincirinin sahibi Fettah Tamince tarafından yapılması planlanan 5 yıldızlı otelin inşa edileceği arazinin, Beydağları Olimpos Sahil Milli Parkı sınırlarında olduğu gibi 1. derece arkeolojik sit alanı kapsamında kaldığına değinen Sapan, Başbakan Erdoğan’ın ‘N’aber Fettah’ diyecek kadar samimi olduğunu öne sürdüğü Fettah Tamince’nin antik kentinin sınırlarını zorladığını belirterek, “Phaselis antik kentini doğrudan olumsuz etkileyecek alandaki 5 yıldızlı otel için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verilmesini de hiç yadırgamadık. Çünkü işin içinde yandaşlar olunca bu raporların kolaylıkla verildiğini biliyoruz. Karşılığında bağışların kimlere yapıldığını da görüyoruz. Ama artık Türk halkı gerçekleri, yapılan vurgunu gördü. Recep Tayyip Erdoğan ile yandaşlarından yaptıklarının hesabı sorulacaktır. Bu listede Phaselis’te yandaşın yaptığı son yatırımda yer alacaktır” ifadelerini kullandı.

MİLLETİN PARKI NASIL ŞİRKETLERİN OLDU
Tarihi ve doğal dokusuyla Antalya’nın marka değerlerinden biri olan Phaselis antik kentinin uzantısı olan arkeolojik sit alanını da kapsayacak olan 280 oda kapasiteli ‘Dream Phaselis’ projesinin inşa edileceği 180 dönümlük alan kızılçam ağaçlarıyla kaplı. 1972 yılında Milli Park ilan edilen bölgedeki ormanlık alan ve kıyılar koruma altına alınmıştı. Ancak turizm baskısı ile pek çok kez alanı daraltılan milli parkın sınırları, Bakanlar Kurulu Kararı 1988 yılında 68 bin 800 hektardan 35 bin 375 hektara indirilmiş, turizm teşvik kanunu kapsamında yapılan tahsislerle de cennet gibi koylar ve denize bitişik orman alanları yapılaşmaya açılmıştı.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Sorumlu Yurttaş :

En kısa zamanda gerekli demokratik tepkiyi koymak için çalışma yapmamız lazım. Ülke karış karış birilerine peşkeş çekiliyor.

Aysegul Kozdemir :

Vatan Türkiye Cumhuriyetine, bu kadar düşman nasıl bir ara toplanmış?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar