banner864

Pil yutan Esma sağlığına kavuştu 31 Temmuz 2015, 17:32

Şanlıurfa’da oyun oynarken saat pili biçimindeki kumanda pilini yutan 3 yaşındaki çocuk, başarılı bir ameliyat ve 8 günlük tedavinin ardından sağlığına kavuştu.
Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde Esma Demirtaş (3) isimli çocuk, evde oyun oynarken televizyon kumandasının pilini yuttu. Küçük Esma ateş ve iştahsızlık şikayetiyle Harran Devlet Hastanesi’ne götürüldü.
Burada boğazında metal bir cisim tespit edilen Esma, Şanlıurfa il merkezindeki Mehmet Akif İnan Devlet Hastanesi’ne getirildi. Yapılan tetkiklerde yemek borusunda pil tespit edilen Esma hastaneye yatırıldı. Yemek borusunun parçalandığı belirlenen Esma, 6 gün yoğun bakımda, 2 gün de klinikte olmak üzere toplam 8 gün süren tedavinin ardından yeniden sağlığına kavuştu.
3 gün boğazında pille yaşayan ve ölüm tehlikesi yaşayan Esma, ailesinin onayıyla Op. Dr. Mehmet Emin Balcıoğlu tarafından ameliyata alındı. Boğazındaki pil, yapılan endoskopik müdahaleyle midesine düşürülen minik Esma, delinen yemek borusu ve akciğer zarlarının yırtılması sonucu bir süre sıvıyla beslendi. Esma’nın yuttuğu pil ise doğal yollarda vücudundan çıktı.
Küçük kızının sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşayan baba Hasan Demirtaş, kızının hastalandığı haberini aldığında il dışında olduğunu belirterek, çocuğunun oynarken kumanda pili yuttuğunu ifade etti. Baba Demirteş, hastane çalışanlarına ve doktorlara teşekkür etti.
Başarılı ameliyati gerçekleştiren Op. Dr. Mehmet Emin Balcıoğlu ise tedavi yöntemiyle ilgili bilgi vererek, daha önce şahit olduğu benzer vakalarda hastaların hayatını kaybettiğini ifade etti.

İHA 

Yorum Gönder