banner864

Sarıkeçililere göç yolunda vahşi saldırı! 26 Nisan 2014, 13:28

Yusuf Yavuz

Türkiye'nin göçebe yaşamı sürdüren son topluluğu olan Sarıkeçili Yörüklerine göç yolunda vahşi saldırı. İlköğretim 8. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Ali Yağıl, bu sabah göç yolundaki ailesine yardım etmek için geldiği Mut ilçesine bağlı Suçatı köyü yakınlarında 4 kişinin taşlı saldırısına uğradı. Taşla başından ağır biçimde yaralandığı öğrenilen Yağıl'a Mut Devlet Hastanesi'nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da tedavi için Mersin'e gönderildi. Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, göç yollarında sıklıkla saldırılara maruz kaldıklarını belirterek yetkilileri bu konuda önlem almaya çağırdı.

GEÇEN HAFTA BAŞLAYAN GÖÇE KAN BULAŞTI

Kış aylarını Mersin'in Aydıncık ilçesi sahillerinde geçiren Sarıkeçililer, geçtiğimiz hafta Konya sınırlarındaki yaylalara göç etmek için yola koyuldu. Çok sayıda ailenin birlikte sürdürdüğü göç kervanı, Mut ilçesine ulaştı. Aydıncıkta eğitimini sürdüren 14 yaşındaki Ali Yağıl da göç yolundaki ailesine iki günlük hafta sonu tatilinde yardım etmek için önceki akşam Aydıncıktan Mut'a geldi. İddiaya göre bugün sabah saatlerinde Mut'a bağlı Suçatı köyü yakınlarında keçi otlatmaya çıkan Ali Yağıl, 4 kişinin saldırısına uğradı. Saldırı sırasında başından aldığı taş darbeleriyle ağır biçimde yaralanan Yağıl, Mut Devlet Hastanesinde ilk müdahale yapıldıktan sonra Mersin'e gönderildi.

'BURADA KEÇİ OTLATAMAZSIN!' DİYE SALDIRDILAR
Olay hakkında sorularımızı yanıtlayan Ali Yağıl'ın babası Musa Yağıl, oğlunun keçi otlatmaya çıktığı sırada karayolunun kenarında dört kişinin saldırdığını söyledi. Oğluna saldıran kişilerin "bizim koyun otlattığımız yerde sen keçi otlatamaszın" diye tehdit ettiklerini öne süren Yağıl, oğlunun ağır yaralı olduğunu dile getirdi. Saldırıda bulunan kişilerin adlarını bilmediğini söyleyen Yağıl, "olayın ardından jandarma bizi suçlu buldu" diye konuştu.

PERVİN ÇOBAN SAVRAN: 'BURASI BİZİM GÖÇ YOLUMUZ'
Göç kervanında büyük üzüntüye neden olan olayla ilgili konuşan Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, yıllardır göç yollarında benzeri saldırılara maruz kaldıklarını belirterek şunları söyledi: "burası yıllardır bizim göç yolumuz. Yasal olarak geçiş izinlerimizi alıp göçüyoruz. Ayrıca keçilerimizi otlatabileceğimiz alanlar için otlatma planları hazırlandı. Buralarda yasal olarak keçilerimizi otlatıyoruz. Ancak göç yollarımız üzerindeki köylerde Sarıkeçililere karşı hala yanlış bilgilerden kaynaklanan önyargılar var. Bilinçaltında hep Sarıkeçililerin arazilerine zarar vereceği bilgisi var. Bu çok büyük bir yanlış oysa. Biz tek geçim kaynağımız olan keçilerimizle birlikte kadim kültürümüzü yaşatabilme çabası içindeyiz."

'BİZİM DE YAŞAM HAKKIMIZIN OLDUĞU BİLİNMELİ'
Göç yollarında yıllardır yaşadıkları saldırıları çoğu zaman sineye çektiklerini anlatan Savran, "malımıza yönelik saldırılara alıştık. Ancak iş canımıza kadar uzanınca artık yeter diyoruz. 14 yaşındaki bir çocuğumuzun başına gelen bu acıya yüreğimiz dayanmıyor. Bütün bunların bizi yıldırmak için yapıldığını düşünüyoruz. İçişleri Bakanlığı'ndan bu saldırıların önüne geçilebilmesi için çalışma başlatılmasını talep ediyoruz. Valilikler ve Kaymakamlıklar artacılığıyla göç yollarımız üzerindeki halk Sarıkeçililer konusunda doğru biçimde bilgilendirilmeli. Bizim de yaşam hakkımızın olduğu anlatılmalı. Bizim de kültürümüzü ve kimliğimizi yaşatma mücadelesi içinde olduğunu bilinmeli. Kültür Bakanlığı Sarıkeçililer'in korunması için girişimde bulunmalı. Aksi halde önyargılardan dolayı bu tür saldırıların ardı arkası kesilmeyecek" dedi.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Seyit dönmez :

Bakın sayın güzel insanlar .ben tarım uzamnıyım ,bizim insanlarımız dan her konumda yaşamlarını sürdürenler var ,evsiz yaşayandan tutun da kaplunmbag gibi ,bir karavanda yaşayanlar .ama Bizim yörüklerimiz yüz yıllardır bu hayatlarını sürdürmek te ülkemizin çeşitliligi içinde yer almaktadır . Kim ne derse desin ki bunların da bu yaşamı yaşama hakları var ,onlara yardım cı olmanız hatta ara sıra göçmen kuşlar gibi bir göçebe dostunuz oldugu için gurur duymanız gerek .bir gün insan olarak gidin çadırlarına misafir olun ,kendinizden kesinlikle utanacagınızdan eminim çünkü bunlar insanları sever insana insanca deger verirler , Gidin çadırlarına misafir olun da utanın .

kemal Erkul :

bu insanlar.saf.tertemiz,zararsız,kendi kültürlerini yaşayan,güzel insanlar,onlara sevgi ve saygılar,sunuyorum.

Taner Şahin :

ne türlü yorum yazsam karar veremedim.

Abdulkadif :

Kınıyorum

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar