banner864

Sezonun ilk ağları kuruldu 01 Eylül 2014, 16:37

Av yasağı kalktı, balıkçılar bir kez daha "vira bismillah" dedi. İstanbul Sarıyer'den denize açılan balıkçılar sezonun ilk balığı için ağlarını attı. Hava koşulları Karadeniz'e açılmaya engel olsada, temenniler karşılıksız çıkmadı, beklentilerin altında olsa da sezonun ilk balığı Marmara'dan bereketi ile geldi.

Vira Bismillah paylaşan: ulusalkanal
Av yasağı boyunca bugün beklendi. Ağlar tamir edildi, av gemileri hazırlandı. 31 Ağustos akşamı İstanbullu balkıçılar Sarıyer Kireçburnu'ndan demir aldı, denize açıldı.

Planları bereketi bol olan Karadeniz'e açılmaktı ama hava şartları el vermedi. Uğursuzluk getirmesin diye İstanbul Boğazı'na demir atıldı.

Gece yarısı av yasağı sona erir ermez ağlar denize bırakıldı. Ancak işler sadece ağ atmakla bitmiyor.
Denize bırakılan ağın altı kapanıyor ve ağlar birbirine karışmasın diye elle tek tek aralanıyor.
İşler bittiğinde ise ağların dolması için uzunca bir bekleyiş başlıyor.

Dakikalar birbirini kovaladı, sonunda zaman geldi. Gemi güvertesi yeniden harektlendi. Balıkçılar bu kez ağı toplamak için can hıraş çalışmaya başladı.

Tekneye dökülen av biraz beklentilerin altında kaldı. Marmara'dan palamut çekmeyi bekleyen balıkçıların ağına mezgit takıldı.

Balıkçılar ilk gün beklediğini bulamasa da önümüzdeki günler için umutlu.

Haber: Deniz Çağlayan
Kamera: İnanç Saraçoğlu
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

cenap :

hbizim balıkçılar halka ucuz balık yedirmezler her zaman iyi niyet temenni ama halk eyer ithal balık olmasa balığın yüzünü göremez iyiki ithal ve kültur balığı var yoksa ....hani geçen sene palamut yiyebildi halk lüfer yiyebildimi halk orkinozu tanıyormu.ama restoranlara istediği kadar bu senede ayni balıkçının yanına halk sokulamıyacak.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar