banner864

Sıcaktan fenalaşan hayvanları otoyolda kestiler 27 Temmuz 2015, 14:30

TEM Ümraniye Kavacık otoyolu üzerinde çekilen görüntüler pes dedirtti. Kapalı bir kamyon içinde götürülen sığırlar aşırı sıcaktan fenalaşınca kamyon şoförü ve berberindeki kişiler tarafından yol üzerinde kesildi. Bir vatandaş tarafından çekilen görüntüler, hayvan hakları örgütlerini harekete geçirdi.
TEM Ümraniye Kavacık otoyolu üzerinde iddiaya göre 76 AP 998 plakalı kapalı kamyonda taşınan sığırlar, aşırı sıcaktan fenalaştı. Bunun üzerine nereye gittiği belli olmayan kamyonun şoförü ve beraberindekiler hayvanları indirerek yol kenarında kesti. TEM otoyolu üzerinde yapılan kesimi gören bazı vatandaşlar olaya müdahale edince, şoför ve berberindeki kişilerle vatandaşlar arasında gerginlik yaşandı. Olaya tepki gösteren bir vatandaş ise hayvanların kesilmesini cep telefonuyla görüntüledi. Çekilen görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine hayvan hakları örgütleri harekete geçti.

“HAYVANLARA KORKUNÇ İŞKENCE UYGULANMIŞ”
Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM), konuyla ilgili olarak, şahısların cezalandırılması için şikayette bulunduğunu belirtti.
HAKİM Koordinatörü Veteriner Teknikeri Burak Özgüner, "Dün TEM otoyolu üzerinde tam bir can pazarı yaşanmış. Hayvanlara korkunç bir işkence uygulanmış. Birden çok mevzuat hükmü çiğnenmiş durumda. Bu işkenceye sebep olanların tespit edilerek cezalandırılmaları için hem İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne hem de İl Orman ve Su İşleri Müdürlüğü'ne gereken başvuruları yaptık. Bu zulüm cezasız kalmamalı. Görüntüler kan donduran cinsten. Görüntülerde yer alan olaydaki gibi işkence ve benzeri fiiller, Türkiye'de yasal değil, ulusal mevzuat bu tarz uygulamalara kesinlikle müsaade etmiyor. Yetkili kurumları göreve çağırıyoruz. Ayrıca insanlar her gün yedikleri etlerin ne şekilde tabaklarına geldiğini bu videoyu izleyerek görebilir. Mezbahalarda da durum bundan farksız değil" dedi.
HAKİM, olayla ilgili olarak, Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, Hayvanların Nakilleri Sırasında Refahı ve Korunması Yönetmeliği, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği ve Hayvanları Koruma Kanunu'na muhalefet ettikleri gerekçesiyle, hayvanlara işkence eden şahısların cezalandırılması için başvuruda bulundu.

İHA 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar