banner864

Silivri sahillerinde tehdit 17 Eylül 2014, 17:45

Bir zamanlar doğal kaynak suları taşıyan istanbul Silivri'deki Kocadere şimdilerde Marmara'ya atık su taşır oldu. Bu kirli su ise insanların yüzdüğü yerden denize karışıyor.
İstanbul'un en büyük sorunlarından biri sanayi atıklarının ıslah edilememesi. İşte bu durumun en çarpıcı örneklerinden biri de Silivri Kocadere.

Dere bir zamanlar yağmur suları taşırken, atık su taşır oldu. Tertemiz derenin rengi siyaha döndü. Çevrede yaşayanlar nefes alamaz hale geldi. Şikayetler yapıldı, dilekçeler yazıldı ama nafile.

Bakanlık ve İSKİ, atığı bırakan firmayı tespit edemediği gibi buna "mecbur kalındığını" savundu.

Atıklar, özellikle Selimpaşa sahilinde 1 kilometre boyunca yayıldı. Her gün yüzlerce insan bu yüzden atık suyla temas halinde.

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'de bölge teknik bir inceleme yaptı. Rapora göre denize karışan suda, normalin on katından fazla alüminyum ve çinko tespit edildi. Hidrojen sülfür ve metan gazı yoğunluğu da bölgede nefes alınmasını zorlaştırdı.

Çevre Mühendisleri, insan sağlığını ciddi ölçüde tehdit eden derenin bir an önce ıslah edilmesinin şart olduğunu belirtti.

Haber: Deniz Çağlayan
ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

mevlut altunsoy :

Hani silivri istanbulun entemiz ilcesiydi san yetkililer

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar