Susuzluk tehdidi Türkiye’nin de kapısını çalıyor 09 Mart 2015, 11:18

Birleşmiş Milletler’in giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması amacıyla ilan ettiği "Dünya Su Günü", 22 Mart’ta tüm dünyada 22’nci kez kutlanacak. Ancak artan nüfus, çarpık kentleşme ve altyapı sorunları nedeniyle dünya üzerinde su kaynaklarının azalması endişe verici boyutlara ulaşmış durumda. Resmi verilere dayanarak derlenen güncel durum, temiz su kaynaklarının yok olmasıyla Dünya’yı bekleyen tehlike gözler önüne seriliyor. Risk altındaki ülkeler arasında, 2030 yılında su sıkıntısı yaşayan ülkeler listesine gireceği tahmin edilen Türkiye de var.

- Son 100 yılda dünyada su tüketimi 10 kat artarken, kişi başına düşen su miktarı yarı yarıya düştü.

- Birleşmiş Milletler Çevre Programı verilerine göre, dünyada 2,4 milyar insan güvenli atık su arıtma hizmetinden yoksun.

- Sanayileşme, çarpık kentleşme, nüfus artışı ve atık su sorunu nedeniyle temiz suya ulaşmak giderek zorlaşırken, dünya nüfusunun yüzde 20’si, yani yaklaşık 1,4 milyar insan içilebilir temiz sudan mahrum durumda.

- Dünyada 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşarken, her yıl çoğu çocuk yaklaşık 10 milyon kişi sudan kaynaklanan salgın hastalıklar sonucu hayatını kaybediyor.

Türkiye’de su kaynakları yetersiz

- Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa su zengini bölgeler arasında yer alırken, Türkiye göller ve nehirlerinden oluşan tatlı su kaynaklarına sahip olmasına rağmen sanıldığı gibi su zengini bir ülke değil.

- Küçük ölçekli yerleşimlerde altyapı eksikliği nedeniyle, büyük şehirlerde ise hem altyapı sorunları hem de artan tüketim sonucu temiz ve taze su bulmak neredeyse bir lükse dönüşmüş durumda.

- Özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde içme suyu olarak şebeke suyunu tercih edenlerin sayısı giderek azalıyor.

- Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 1.519 m3 civarında. Bu orana göre Türkiye su kaynakları açısından “yetersiz” kategorisinde yer alıyor.

- Tahminlere göre Türkiye, 2030 yılında nüfusun 100 milyona ulaşmasıyla su sıkıntısı yaşayan ülkeler arasına girecek.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar