banner864

Tarihi hamama 550 bin liralık restore 29 Nisan 2015, 14:42

KÜTAHYA'nın Simav İlçesi'nde 4 yıl önce yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde yıkılıp harabeye dönen tarihi Babuk Bey Hamamı'nın restorasyonu başladı.
 KÜTAHYA'nın Simav İlçesi'nde 4 yıl önce yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde yıkılıp harabeye dönen tarihi Babuk Bey Hamamı'nın restorasyonu başladı.

Simav Belediye Başkan Yardımcısı Yılmaz Girgin, Germiyanoğlu Beyliği komutanlarından Babuk Bey tarafından yaptırıldığı bilinen ve Simav halkının 'Yukarı Hamam' olarak adlandırdığı Babuk Bey Hamamı'nın yenileme çalışmalarına başlandığını ve kısa bir süre sonra eski haline getirileceğini açıkladı. 2011 yılında yaşanan Simav depreminde hasar gören hamamı restore ettiklerini belirten Girgin, en kısa sürede tekrar halkın hizmetine açmayı planladıklarını söyledi. İlçenin Cuma Mahallesi'ndeki tarihi Ulu Cami'nin hemen bitişiğinde bulunan Babuk Bey Hamamı'nı gün ışığına çıkarmak için ihaleye çıktıklarını ifade eden Girgin, "İhaleye giren bir firma yenileme çalışmalarını gerçekleştirmek için 550 bin TL teklif verdi. Biz de uygun bulduk. Bu paranın 200 bin TL'sini Kütahya İl Özel İdaresi karşıladı. Geri kalan 350 bin TL'sini de belediye olarak biz karşılıyoruz. Çalışmaların bir an önce tamamlanarak tarihi hamamı eski haline getirdikten sonra tekrar halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Simav tarihine sahip çıkıyor" diye konuştu.

Simav Belediyesi Kent Müzesi Sorumlusu Arkeolog Özkan Sulak, "2 ay önce başlayan çalışmaları yakından takip ediyoruz. Her gün gidip kontrolünü yapıyoruz" dedi.

Mehmet YENEN/DHA

Yorum Gönder