banner864

Tersakan çayı kirliliğe kurban gitti! 29 Nisan 2014, 17:39

Amasya'daki Tersakan Çayı çevresel kirliliğe kurban gitti. Doğal yaşamın yok olduğu Çay'da balık yerine fabrika atıkları bulunuyor.

Tersakan çayı kirliliğe kurban gitti! paylaşan: ulusalkanal
Kadınların çamaşır yıkadığı, çocukların balık tututuğu, susayanların su içtiği Tersakan Çay'ı yok olmaz üzere.. Amasya'daki Tersakan Çayı evsel, hayvansal ve fabrika atıklarının kurbanı...

Suluova ilçesindeki 35 bine yakın büyükbaş hayvanın, Şeker Fabrikası ve Çeltek Kömür İşletmesinin atıkları arıtılmadan Tersakan Çayı'na bırakılıyor.

Ladik Gölü'nden doğan ve Yeşilırmak'a dökülen 100 km uzunluğundaki Tersakan Çayı artık Karadeniz Bölgesi'nin en kirli çayı olarak değerlendiriliyor.

Tersakan Çayı'nın yanına gidildiğinde ağır bir koku insan genzini yakıyor. Canlı hayatının yok edildiği, kirlilik seviyesinin hat safhaya ulaştığı Tersakan Çayı'nda çevre felaketi aldı başını gidiyor.

Çay, bölgeden topladığı evsel, hayvansal ve sanayi atıkları da Yeşilırmak'a taşıyor.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

aliihsan çil :

ben 1958 yılında yağmur yağar sel olur ırmak taşardı kova kova tarlalardan alabalık toplardık o dönemleri yaşamış biri olarak haberi okuyunca çok üzüldüm nerden nereye bizler birşeyi kaybedince üzülüyoruz ama çok geç oluyor tersakanlar yok olmasın

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar