THY uçağı pisti pas geçti 06 Ağustos 2014, 16:51

TÜRK Hava Yolları’nın (THY) Münih-İstanbul seferini yapan uçağı, Atatürk Havalimanı’na ineceği sırada, bir yangın helikopterinin telsiz frekansını meşgul etmesi üzerine, iniş talimatı alamayarak pas geçti.
THY’nin “ Sarıyer “ adlı Airbus A 321 tipi , TC- JRN kuyruk tescilli uçağı Münih- İstanbul seferini tamamladıktan sonra İstanbul Atatürk Havalimanı 05-25 numaralı kısa pistine deniz üzerinden alçalmaya başladı. O dakikalarda bir helikopter de uçağın kule ile irtibatını sağlayan aynı telsiz frekansında konuşma halindeydi. Uçağın pilotu bu nedenle, tüm çabasına rağmen Atatürk Havalimanı uçuş kulesinden iniş talimatı alamadı. Piste çok yaklaşan uçak kurallar gereği güvenlik nedeniyle saat 14.29’da pas geçmek zorunda kaldı. Marmara Denizi üzerinde kısa bir tur atan pilot, helikopterin frenkanstaki konuşması bitince 13 dakika sonra aynı yerden Atatürk Havalimanına sorunsuz indi.

Konuyla ilgili olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Başmüdürlüğü gerekli soruşturmanın yapılacağını açıkladı. Helikopterin bir yangın helikopteri olduğu bildirildi.  (DHA)

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar