banner864

TOKİ Antalya'da Neyin Peşinde? 20 Ocak 2014, 17:00

100. Yıl Spor Kompleksi Kapsamında Stadyum İnşaat Çalışmalarına Başlayan TOKİ'nin Geri Kalan Alanda Ne Yapacağını Açıklamaması Antalya'da Tepkilere Neden Oldu.
Antalya'nın en işlek caddesi olan 100. yılda TOKİ eliyle stadyum yapımına başlandı. Stat ve Kapalı Spor Salonu için çalışmaların sürdüğü, 100 Yıl Spor Kompleksinin yer aldığı bölgede TOKİ'nin geri kalan alanda ne yapacağı ise merak konusu.

TOKİ'nin yapımı devam eden stadyum alanı yanındaki 40 bin metrekarelik alanda, daha önce AVM ve rezidans yapılmak istenen ticari parselde, imar planı yapmaya yönelik adımlar atması Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin tepkisine neden oldu. Kentin planlanmasında asıl söz sahibi olan Büyükşehir Belediyesi'nin TOKİ'nin kent merkezindeki imar planlamasını başka kurumlara gönderilen yazılarla öğrendiği ortaya çıktı. Antalya’da ne yapılmak istendiğini Büyükşehir Belediyesi’ne sorma gereği hissetmeyen TOKİ’nin sahip olduğu imkanları ve bu imkanların verdiği güçle Türkiye’de birçok değişikliği yapabileceğinin vurgulandığı açıklamada TOKİ’nin bu gücünü Antalya’da da kullanmak istediğini farklı kurumlara gönderilen yazılardan öğrendikleri ifade edildi.

Büyükşehir Belediyesi açıklamasında 'Antalyalıların 100’üncü Yıl’da neler yapılacağını öğrenme hakkı var' denildi. Öte yandan TOKİ ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolün içeriği kamuoyuna açıklanmamış, Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu, hükümeti ve yetkilileri protokolün içeriğini açıklamaya çağırmıştı. Meltem Forumu'da Antalya'nın 100. yıl bölgesinin geleceği için forumlar düzenlemiş, Meltem Mahallesi sakinlerinin tepkilerini dile getirmesini sağlayarak mahallelilerin görüş ve önerilerini yetkilerinin duyması için çalışmalar yürütmüştü.

Büyükşehir Belediyesi, TOKİ'nin İmar Planını Başka Kurumlarla Yazışmalarından Öğrendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada, TOKİ'nin stadyum bölgesinin dışında kalan alanda imar planı yapmaya yönelik adımlar attığını ancak yapılacak imar planıyla Antalya’da ne yapılmak istendiğini Büyükşehir Belediyesi’ne sorma gereği hissetmediği kaydedildi. "Kentin planlamasında asıl söz sahibi olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, TOKİ’nin kent merkezindeki imar planlamasını başka kurumlara gönderilen yazılarla öğrenmesi çok acı ve bir o kadar da kaygı verici bir durumdur" ifadelerinin yer aldığı açıklamada bir diğer kaygı verici durum ise planlama ile alana yapılabilecek AVM, rezidans benzeri yapılaşmanın kente getireceği yükler olduğu belirtildi. Antalya Büyükşehir Belediyesinin stadyuma karşı olmadığı ancak söz konusu alanda yapılması tasarlanan AVM ya da rezidans benzeri rant tesislerine karşı olunduğunun altı çizilen açıklamada "stadyumun kentin değerlerinin satılarak değil Hükümet bütçesiyle yapılması gerektiği" ifadelerine yer verildi.

Büyükşehir Belediyesi Antalya'nın Satılmasına Karşı

Büyükşehir Belediyesi'nin temel kaygısının, 'TOKİ’nin hazırlığını yaptığı imar planlamasıyla 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından, ‘Antalya’yı satarak’ kent estetiğine, ruhuna aykırı yapılanmanın önünü açması' olduğu belirtilen açıklamada ayrıca söz konusu alanda stadyum dışında alana yapılacak rant yatırımları, 100’üncü yıla ağır bir trafik yükü getirmesinin yanında Meltem Mahallesi’nde çirkin bir görüntüye neden olacağı vurgulandı ve TOKİ’nin bu uygulamasına yönelik bölge halkının ‘Gezi ruhuyla’ tepki vereceğinin ilgililere hatırlatılmak istendiği kaydedildi.

Antalyalıların En Temel Hakkıdır

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu satırlar dikkat çekti; "Kent merkezinde kamu kurumlarının yapacağı çalışmaların halktan gizlenerek yapılması art niyet göstergelerinden biridir. TOKİ, imar planlamasıyla alanda neyi amaçladığını şeffaflık kaidesini göz önünde bulundurarak kamuoyuna açıklamak zorundadır. Antalyalıların, kentin en değerli alanlarından biri olan 100’üncü Yıl’da neler yapılacağını öğrenmesi en temel hakkıdır."

Protokolün İçeriği Hala Açıklanmadı

Öte yandan Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu'nun 2012 yılında yaptığı "TOKİ'den Antalya'ya Tokat mı?" başlıklı açıklamada, TOKİ ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolün içeriğinin kamuoyuna açıklanmadığı belirtilerek, hükümeti ve ilgili yetkilileri protokolün içeriğini açıklamaya çağırmıştı. İmzalanan bu protokolle TOKİ’nin mevzuatlar uyarınca imar planı yapıp onaylama ve uygulama yetkisine sahip olmasını ve son dönemdeki yasa ve mevzuat düzenlemeleri ile TOKİ’nin sosyal konut üretme amacından uzaklaşarak yatırım odaklı konut yada başka amaçlı kullanımlara yönelik yapı üretim mekanizması içine alınmasının da eleştirildiği açıklamada söz konusu alanda geçen dönemce planlanan 65 katlı rezidans ve diğer kullanım alanlarının yapılması halinde Antalya’nın zarar göreceği ve kentin geleceğini olumsuz yönde etkileyeceği kaydedilmişti. Haziran Ayaklanmasının ışığında gerçekleşen Meltem Forumu aracılığıyla, Meltem Mahallesi sakinleri mahallelerinde yer alacak stadyumun, yine mahallelerinde yer alan 2 Hastane, 3 okul ve birçok otelin bu durumdan zarar göreceğini ve trafik başta olmak üzere kentsel sorunların baş göstereceğini belirterek karşı çıkmışlar, stadyumun yanına TOKİ'nin ne yapmak istediğinin kendilerine ve tüm Antalyalılara açıklanması gerektiğini ifade etmişlerdi.


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar