banner864

UMKE ekiplerinden nefesleri kesen tatbikat 29 Eylül 2014, 09:46

Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu 7 ilin katılımıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Kastamonu’da tatbikat düzenledi.
Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu 7 ilin katılımıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Kastamonu’da tatbikat düzenledi.

Nefesleri kesen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta, UMKE ekipleri, her an her türlü şartlara hazır olduklarını bir kez daha göstermiş oldu.

Kastamonu’nun da aralarında bulunduğu 7 ilin Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Kastamonu’nun Araç ilçesinde bin 500 rakımda Fındıklı Yaylasında kamp kurup, yaptıkları kaza ve doğal afet tatbikatları ile nefesleri kesti.

Ankara başta olmak üzere Kastamonu, Çorum, Yozgat, Çankırı, Kırşehir ve Kırıkkale illerinde görev yapan toplam 110 UMKE personeli, Araç ilçesine bağlı bin 500 rakımlı Fındıklı Yaylasında tatbikatta buluştu. Bölgeye çadır kamp kuran ekipler, 3 gün boyunca trafik kazası, deprem en kazından yaralı kurtarma, yıldırım düşmesi sonucu yapılacak müdahaleler, yüksekten düşme yaralanmaları ve bebek ileri yaşam konularında uygulamalı eğitimler gördü. Ardından ekipler, aldıkları eğitimleri uygulamalı bir şekilde senaryo gereği tatbikatta gösterdi.
Senaryo gereği UMKE ekipleri, düşen uçak ihbarı aldı ve olay yerine hızlı bir şekilde intikal etti.

İl Afet ve Acil Yardım Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin de destek verdiği tatbikatta, çok sayıda ekibin yanı sıra ambulans, olay yerine sevk edildi. İlk etapta, enkazın düştüğü alanda saha incelemesi yapan ekipler, buldukları yaralılara öncelik sırasına ve hayati durumlarına göre kırmızı, sarı ve yeşil renkten oluşan kurdele bağladı. Arkadan gelen sağlık ekipleri de, yaralılara bağlanan bu renklerden yola çıkarak yaralılara müdahale etmeye başladı. Senaryo gereği yaralıların bulunduğu yerleri ve yaralı sayısını bilmeden canlandırma yapan UMKE ekipleri, aynı zamanda normal şartlar altında karşılaşabilecekleri olaylara karşıda mücadele ettiler.

Hasta yakınları veya meraklı vatandaşlarla da mücadele eden ekipler, yaralılara olası bir yanlış müdahalede yapılmaması için bu kişileri uzaklaştırmaya çalıştı. Tam bir karmaşasının yaşandığı tatbikatta, aniden ikinci bir patlama sonrası sağlık ekipleri hızlı bir şekilde olay yerini tahliye etti. Güvenli ortamın sağlanması sonrası tekrar yaralılara müdahale etmeye başlayan sağlık ekipleri, ilk müdahalenin ardından yaralıları sedyeye bağlayarak ambulansa kadar taşıdılar.

Çok sayıda kişinin de izlediği tatbikatta, temsili yaralıların yardım çığlıkları ise, tüyleri ürpertti. Yaralıları kurtarmak için canla başla mücadele eden ekipler, aynı zamanda arama kurtarma sırasında dikkat edilecek hususlar, eğitmenler tarafından UMKE görevlilerine gösterildi.

Olay yerine hızlı bir şekilde intikal ederek, her türlü koşula ve şartlara karşı hazır olduklarını bir kez daha gösteren UMKE ekipleri, tatbikatın ardından izleyenler tarafından büyük alkış topladı.

Ankara UMKE Sorumlusu Dr. Cemil Mercan, Ankara’ya bağlı bölge ekipleri olarak Fındıklı Yaylasında 3 gün boyunca kamp yaptıklarını belirterek, “Ankara başta olmak üzere 7 tane ilin UMKE ekipleri, kampa katıldı. Bir uçak düşme senaryosu üzerinde yoğunlaştık. Normalde bir uçağın düşmesi sonrası ilk başta 14 yaralı, arkasından tekrar bir patlama oluyor. Bu patlama ile birlikte toplam 19 yaralı sayısına ulaşılıyor. Bu yaralılara müdahale edilmesi, arkasından hastaneye sevk edilmesi yapıldı.

Buradaki amaçlarımızdan bir tanesi, ekiplerin soğuk kanlı olması, olay yerinde ikinci patlama olması sonrası ekiplerin hızlı tahliye edilmesi, sonuçta bütün yaralılara düzgün bir şekilde müdahale edilmesi amaçlarımız içindeydi. Tüm bu amaçlarımıza da başarılı bir şekilde ulaştık. Başarılı bir tatbikat geçirdiğimiz düşünüyoruz” dedi.

Tatbikatı hazırlarken, öncelikle ekiplerin normal şartlarda karşılaşabilecekleri bütün olayları gerçekte yaşamasını istediklerini ifade eden Dr. Mercan, “Bu yüzden ekiplerin hastaların sayısından ve yaralıların bulundukları yerden haberleri yoktu. Ayrıca normal şartlarda olacağı gibi hasta yakını rolünde ya da felaketin bulunduğu yerdeki vatandaşların o anda oraya gelmesi ve bu sırada sağlık ekiplerimizin müdahalesine gecikmeler yol açabileceğini, onlara karşı ekiplerin hangi şekilde ve nasıl sakinleştirebilecekleri konusunda eğitim almaları için bunları tümüyle ekiplerden habersiz bir şekilde biz, senaryoya ekledik. Sonuçta gerçekten ekipler, hasta sayısını bilmeden, yaralıların nerede olduklarını bilmeden aradılar. Bu sırada hasta yakını veya vatandaş rolündeki arkadaşlarımızın engellemelerine rağmen görevlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler” diye konuştu.

Mercan, tatbikata Ankara, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Çankırı, Kırşehir ve Kırıkkale’den yaklaşık 110 UMKE ekibinin katıldığını kaydetti.

Araç Kaymakamı Halil İbrahim Çelik ise, UMKE ekiplerinin kamp ve tatbikat için Araç ilçesini tercih ettiklerini belirterek, “3 gün boyunca burada kamp yaptılar. Kampın ardından başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiler. Kendilerini tebrik ediyorum. İnşallah zaman içerisinde bu tür olaylara karşı daha fazla deneyim kazanarak sadece ülkemizde değil, bölge ülkelerine de arama kurtarmada müdahale ekibi olarak görev alırlar. Bu sayede ülkemizin de bir nevi prestiji olurlar ve başarılı çalışmalarda yaparlar” şeklinde konuştu.

UMKE’nin Sağlık Bakanlığı tarafından 2004 yılında kurulduğunu ve 81 vilayete yaygınlaştırıldığını ifade eden Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Öztürk de, “Kastamonu’da da 23 aktif personelden oluşuyor. UMKE’nin amacı, afet durumlarında medikal kurtarma yapmak üzere gönüllü sağlık personelinden oluşan bir topluluktur. Tarih boyuncu afetler, insanın önemli bir problemi olmuştur. Bu afetlere de hızlı ve doğru bir şekilde mücadele etmek önem arz etmektedir. Çünkü ölümlerin çoğu ilk dakikalarda olmaktadır.

Üç gün boyunca ilimizde devam eden bu tatbikatında amacı da, UMKE personeline vakalara, olaylara doğru ve hızlı bir şekilde müdahale edebilme pratiğini kazandırabilmekti. Başarılı bir tatbikat oldu. İlimiz adına da son derece verimli oldu. Tatbikata katılan ve ilimize gelen tüm ekiplerimize başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.
Tatbikatın ardından kampa katılan UMKE personeline sertifikaları dağıtıldı. 

İHA
Etiketler
TatbikatUMKE

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar