banner864

Valilik açıkladı: İkinci bir emre kadar satışı yasaklandı 12 Ağustos 2015, 10:02

Bingöl Valiliği'nce her türlü havai fişek gösterisi ve satışının yasaklandığı bildirildi.
 Valilikten yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde artan terör olayları nedeniyle vatandaşlarımız çevresel etkiler konusunda daha duyarlı ve hassas davranmaktadır.

Eğlence, düğün, kutlama gibi sebeplerle kullanılan havai fişek gibi ses ve ışık yayan araçların vatandaşlarımızı büyük oranda tedirgin ettiği, korku ve endişeye sebep olduğu, gelen müracaatlardan anlaşılmıştır.

Ayrıca bahis konusu havai fişek türü malzemelerin, terör örgütü sempatizanları tarafından toplumda korku ve endişe yaratmak amacıyla yasadışı gösterilerde kullanıldıkları da bilinen bir durumdur.

Toplum huzurunun sağlanmasında dış etkilerin asgariye indirilmesi amacıyla;

Yüksek oranda ısı, ışık, ses, gaz veya duman yayan maddelerden, “havai fişek, maytap, işaret ve aydınlatma fişekleri ile her türlü fişek, sis bombası ve yer topları” ile gerçekleştirilen,

Her türlü (havai fişek gösterisi dahil) gösterinin düzenlenmesi,

Sayılan maddelerin kullanılması, ateşlenmesi gibi faaliyetler,

Söz konusu maddelerin satışının yapılması ve her ne surette olursun bulundurulması, 11.08.2015 tarih ve 221 sayılı vilayet kararı ile, ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

Söz konusu yasağa uymayanlar hakkında, 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 170. ve 174. Maddeleri ile 5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. ve 36. maddelerinde belirtilen hükümlere göre yasal işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar