banner864

Yasak başladı 15 Nisan 2014, 14:56

Denizde av yasağı bugün başlıyor. Yasak, yaklaşık 4 buçuk ay sürecek ve sadece olta balıkçılığı yapılabilecek. Bu sene hava koşulları ve bilinçsiz avcılık yüzünden bereketsiz bir yıl geçiren balıkçılar uyarıyor, yasağa uyulmazsa gelecek yıllarda balığı samanlıkta iğne arar gibi arayacağız.

Yasak başladı paylaşan: ulusalkanal
Kış sofralarının vazgeçilmesi balık için denizlerde av yasağı başlıyor. Yarından sonra 4 buçuk ay boyunca sadece olta balıkçılığı yapılabilecek. Bu sürede, gırgır ve troller denize açılamayacak.

Nedeni ise son yıllarda denizlerimizdeki balık çeşitliliğinin giderek azalması. Marmara'nın gözbebeği lüfer bile yok olmakla karşı karşıya.

Tehlike öyle boyutlara ulaştı ki balıkçılar için bu yıl en berektsiz av mevsimlerinden biriydi.

O yüzden bu yasak balık için de, balıkçı için de önemli. 40 yıllık balıkçı Erzincanlı Kemal Reis, tabloyu böyle yorumluyor.

Yasağın önemi burada devreye giriyor; balık çeşitliliğini korumak, kuluçka dönemi ve yavru balıklar için sağlıklı bir ortam yaratmak.

Yasağın tek dezavantajı ise fiyatların artması olacak. Ama balıkçılar, "gülü seven dikenine katlanır" diyor ve uyarıyor;  "yasağa uyulmazsa ne avlanacak ne de yenecek balık bulunamayacak."

Yasak 31 Ağustos gecesi sona erecek.

Haber: Deniz Çağlayan
Kamera: Şengül Derin

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar