banner864

Yolu açılan Nemrut Dağı, turistlere kapılarını açtı 08 Nisan 2015, 16:46

Kar nedeniyle aylardır kapalı olan Dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, yolunun açılmasıyla turizm sezonuna ‘merhaba’ dedi.
 Kar nedeniyle aylardır kapalı olan Dünyanın 8. harikası olarak kabul edilen Nemrut Dağı, yolunun açılmasıyla turizm sezonuna ‘merhaba’ dedi.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Nemrut Dağı, kış ayları ile beyaza büründü. Nemrut Dağı’nın yolları karla kapandığı için yerli ve yabancı turistler dağın zirvesine çıkamıyordu. Nemrut Dağı'nın kapanan karlı yolları, karayolları ekipleri tarafından yaklaşık 20 günlük çalışmanın sonucunda açıldı. Aylardır kapalı olan Nemrut Dağı yolu bahar ile birlikte iş makineleri tarafından açıldı. Karayolları ekipleri tarafından yer yer kar kalınlığının 3 metreyi bulduğu son yol açma çalışmalarıyla Nemrut Dağı’nda turizm sezonu açıldı.

2 bin 206 metre yükseklikte devasa heykellerin bulunduğu Nemrut Dağı'nın yollarının açılmasıyla turizm sezonu ‘merhaba’ dedi.

Nemrut'ta ki karların altındaki heykelleri görmek için Bangladeş'ten gelen Mukeet Alam adlı turist ailesiyle Nemrut Dağı'na tırmandı. Bangladeşli Alam, "Ailem ile beraber Nemrut'un zirvesine çıktık. Kar altındaki heykelleri gördük. Gerçekten muhteşem bir manzara idi. Ailece dağın zirvesine çıktık. Çok mutlu olduk" dedi.
Avusturalya'dan gelen Tony Lee ise karla kapanan yolların açılmasıyla Nemrut Dağı'na daha rahat gidileceğini belirterek yapılan çalışmaların güzel olduğun söyledi.

Karayolları ekiplerinden Zülfü Karakaya yaklaşık 20 gündür Nemrut'ta yol temizleme çalışmasını sürdürdüğünü belirterek, bu gün itibariyle Nemrut Dağı'nın yollarının temizlendiğini kaydetti.

HÜSEYİN TÜRKOĞLU/İHA


Yorum Gönder