banner864

Zeytinin hiçbir kalıntısı çöpe atılmıyor 08 Aralık 2014, 10:31

Antalya’nın Kaş ilçesinde denize bakan yamaçlardan zeytin toplayan vatandaşlar, doğal zeytinyağı elde ediyor. Zeytinin posası ise yakacak ve hayvan yemi olarak kullanılıyor.
Antalya’nın Kaş ilçesinde denize bakan yamaçlardan zeytin toplayan vatandaşlar, doğal zeytinyağı elde ediyor.
Zeytinin posası ise yakacak ve hayvan yemi olarak kullanılıyor.
Antalya’nın Kaş ilçesi Kalkan Mahallesi’nde denize bakan yamaçlardan zeytin toplayan vatandaşlar, doğal zeytinyağı elde ediyor. Topladıkları zeytinleri kamyonetlere yükleyerek fabrikaya gelen vatandaşları, fabrika sahipleri Durmuş Turhan ve Bekir Turhan karşılıyor. Bekir Tarhan, zeytinyağı yapmanın baba mesleği olduğunu ve bu işi 40 yıldan bu yana yaptıklarını belirterek, “Üreticilerin tek, tek zeytin ağaçlarından topladıkları zeytinleri yağa dönüştürüyoruz. Piyasada zeytinyağı olarak satılan ürünlerde pamuk ve mısır yağı karıştırıldığı iddia ediliyor. Bizim yağlarımız gübre ve zirai ilaç kullanılmayan zeytinlerden hilesiz bir şekilde yağ yapılıyor. Zeytinin yağa dönüşürken çıkan posayı da yakacak ve hayvan yemi olarak değerlendiriyoruz. Zeytin öyle bir ürün ki hiç kalıntısı dahi yabana atılmıyor” dedi.

SADECE ZEYTİN İLAÇ VE GÜBRESİZ YETİŞİYOR

Üretici Tahsin Gürsoy ise, “Kalkan yamaçlarında doğada yetişen zeytini fabrikaya getiriyoruz ve doğal yağ üretiyoruz. Zeytin, Allah’ın bir lütfüdür. Bu zeytinlerde gübre ve ilaç kullanılmıyor. Zeytinden başka her türlü sebze ve meyve ilaç ve gübresiz yetişmiyor” diye konuştu.

İHA

Yorum Gönder