banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

11.10.2014, 15:28

Mazlumun davasını savunan Atatürk’e saldırır mı?

HDP, IŞİD kuşatması altında olan Ayn-el Arab (Kobanê) halkıyla dayanışma amacıyla taraftarlarına sokağa çıkma çağrısı yaptı. Günlerdir büyük şehirlerde ve Doğu illerinde bu çağrı üzerine okullar yakılıyor, Türk bayrağına ve Atatürk heykellerine yönelik saldırılar gerçekleştiriliyor. 9 Ekim itibariyle 23 yurttaşımız öldü.
Gazetelerde Molotoflarla yakılan Atatürk heykelleri, parçalanan ve tekmelenen büstlere ilişkin fotoğraflar yayınlanıyor.
Kendilerini “solcu” ve “Komünist” olarak adlandıran çok sayıda örgüt ise bu eylemleri destekliyor. Gelişmenin daha da ilginç olan yönü ise, çok sayıda CHP örgütünün de eylemlere aktif olarak katılması… İnternette CHP İstanbul Beyoğlu İlçesi Gençlik Kollarının eylemlere katılım çağrısı dolaşıyor.
Elbette sözkonusu CHP örgütleri Genel Merkezlerinin benimsediği politikaya uygun olarak hareket ediyorlar.
Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’ye üye olan veya bugüne kadar bu partiye oy vermiş olan yurttaşlar, hiç şüphe yok ortaya çıkan bu tablo üzerine düşünecek ve gereğini yapacaklardır. “CHP, barajın altına gidiyor” derken kastettiğimiz işte tam da bu durumdur.
“Solculuk” adına,” ezilen halklarla dayanışma eylemi” adı altında Atatürk’e yapılan saldırıya ortak olanların tavrı gerçekte ne anlama gelmektedir?

Devrimci program ve duruş
Atatürk, tarihte, emperyalizme karşı verilen ilk Kurtuluş Savaşı’nın lideridir. Oynadığı rol, ilk Sosyalist Devrimin lideri Lenin ile birlikte anılır. Onun için Atatürk’ün en büyük düşmanı, dünya gericiliğinin merkezi emperyalizm olagelmiştir.
Atatürk, tam da bu özelliğinden dolayı, dünyanın bütün mazlum milletleri tarafından sevgiyle anılmıştır. Sosyalist Küba’nın başkentinde bugün Atatürk heykelinin olması işte bu gerçeğin sonucudur. Bu durumda Atatürk’e saldıranlar gerçekte bütün dünyada emperyalizme karşı savaşan bütün mazlum milletlere de saldırmaktadırlar.
Atatürk, feodal sistemin bütün kurum ve ilişkileriyle hakim olduğu bir ülkede, dünyanın kayda değer demokratik devrimlerinden birini gerçekleştirmiştir. Sultanlığın ve Hilafetin yerini alan Laik Demokratik Cumhuriyet, bu devrimin ürünüdür. Atatürk’e saldırı bu durumda ikinci olarak, Ortaçağın karanlık güçlerinin hesabına yapılmış olmaktadır.
Atatürk, halkçı- devletçi ekonomi demektir. Son 40 yıldır emperyalist dünya sisteminin neoliberal saldırısının sonucu olarak özelleştirme uygulamalarıyla milli ekonomiyi yıkıma uğratanlar, Atatürk heykellerine yapılan saldırıdan fazlasıyla memnun kalmışlardır.
Atatürk Devrimdir, Devrimciliktir. “Arasız devrimlerle” toplumu daha da ilerilere götürmektir. Dolaysıyla Atatürk düşmanlığı ise karşı devrimciliktir.

Belirleyici olan pratiktir
İşte bütün bunlardan dolayı Atatürk’e düşman olanlar, Ayn-el Arap’da (Kobanê) olup bitenleri bahane ederek Atatürk heykellerine saldıranlar, gerçekte emperyalizm adına hareket etmektedirler. Onların “dostlarının” en başında Amerika’nın gelmesi boşuna değildir.
Bir yandan “komünist” adını kimselere bırakmayan ama öte yandan Atatürk’e, Türk Bayrağına saldıran; sıradan esnafa, yurttaşlara karşı terör estiren zorbalara tek laf etmeyip, hergün yeni bir basın açıklamasıyla eylemlere destek olanların ise 2003 yılında Amerikan işgalinin ardından Bağdat’ta işbaşına gelen kukla hükümete üye veren Irak Komünist Partisi’nden hiçbir farkları yoktur.
“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz.” Atatürk’e saldıranla birlikte olanın, bırakın “komünist” olmayı, ilericilikle de bir ilişkisi olamaz.

Özetle
Şimdi yapılan eyleme bakarak, eylemcileri ve onların destekçilerinin gerçekte ne olduklarına bakalım:
Atatürk’e saldıranlar emperyalistlerin Bölgemize karşı yürüttüğü “Böl, parçala, yönet” stratejinde yer alan piyonlardır.
Atatürke saldıranlar, Ortaçağ’ın karanlık güçlerinin işbirlikçileridir.
Atatürk’se saldıranlar, bütün mazlum milletlere düşmandırlar.
Ve nihayet Atatürk’e saldıranlar, Kobanê’de bugün ayak altında kalmış olan Kürt’ün,
bu duruma düşmesinin de başta gelen sorumluları arasındadırlar.
Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]


Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P