banner855

Akit hakkında suç duyurusu

Atatürk düşmanları yargı önüne çıkacak. 10 Kasım'da ''Zulüm 1938'de son buldu'' başlığıyla haber yayımlayan, Cumhuriyet devrimlerini alaycı bir üslupla sunan Akit TV hakkında suç duyurusu yapıldı. Akit yöneticilerine "Halkı kin ve düşmanlığa sevk", "basın yoluyla hakaret" ve ''Atatürk'ün hatırasına hakaret" suçlaması yöneltildi. Gazeteyi kınayan Basın Konseyi de RTÜK'ü göreve çağırdı.

Akit hakkında suç duyurusu

Ankara Barosu, Atatürk'e hakaret eden Akit TV sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundu.

Barodan yapılan yazılı açıklamada, Atatürk'e hakaret eden Akit TV hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulduğu, Baro Başkanı Hakan Canduran'ın da Akit TV'yi, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik'in "yayın hizmet ilkelerini" düzenleyen maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle RTÜK'e şikayet ettiği belirtildi.

Yapılan açıklama şöyle:

Ankara Barosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden Akit TV hakkında suç duyurusunda bulundu. Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran da Akit TV’yi Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) şikayet etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 77. ölüm yıldönümü olan 10 Kasım 2015 tarihinde Akit TV’de yayınlanan Gün Başlıyor Programı’nda, “Zulüm 1938’de son buldu” başlığı altında Atatürk’e hakaret içeren ifadelere yer verilmişti.

Ankara Barosu Başkanlığı, kamuoyunda büyük tepki uyandıran bu yayın nedeniyle Akit TV hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Akit TV sorumluları hakkında Türk Ceza Kanunu’nun ‘devletin egemenlik alametlerine ve organlarının saygınlığına karşı suçları’ düzenleyen 300 ve ‘Türk Milleti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama suçlarını’ düzenleyen 301. maddeleri ile Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkındaki Kanun’un ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçunu düzenleyen 1 ve 2. maddeleri uyarınca soruşturma yapılarak kamu davası açılması istendi.

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran da Akit TV’yi RTÜK’e şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde, Akit TV’nin söz konusu yayınıyla Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in ‘yayın hizmet ilkelerini’ düzenleyen maddelerini ihlal ettiği vurgulandı ve kanal hakkında idari yaptırım uygulanması talep edildi.

Basın Konseyi de RTÜK'ü göreve çağırdı

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e 10 Kasım'da bu saygısızlığı yapan Akit Tv hakkında suç duyurusu yapıldı. 

Avukat Faruk Emre Akı, "Zulüm 1938'de son buldu" başlığını atan televizyon yöneticileri hakkında İstanbul Adliyesi'nde şikayetçi oldu.  

Akı'nın dilekçesinde, ''halkı kin ve düşmanlığa sevk", "basın yoluyla hakaret" ve ''Atatürk'ün hatırasına hakaret" suçlarından Akit TV, Akit Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Akit TV İcra Kurulu Başkanı hakkında dava açılması talep edildi.

Akit'e bir tepki de Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç'den geldi. Yazılı bir açıklama yapan Türenç, "RTÜK'ün bir an önce işlem yapmasını bekliyor ve yayını kınıyorum" dedi. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.