Digitürk'ü uyarıyoruz! Kanunsuzluğa son verin, hukuku uygulayın

Digitürk'ü uyarıyoruz! Kanunsuzluğa son verin, hukuku uygulayın

Digitürk yönetiminin Ulusal Kanal'a karşı kanun tanımaz tutumunu eleştiren Ulusal Kanal Genel Müdürü Turhan Özlü, konu ile ilgli olarak idari, hukuki vb. her alanda mücadele sürdüreceklerini ifade etti.

Turhan Özlü kamuoyuna yaptığı açıklamada, Bu kanun tanımazlığa ve haksızlığa son verin ifadelerini kullandı.

Digitürk'ün yasa tanımaz tutumunu daha da ileri bir noktaya taşıdığının altını çizen Özlü, kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamada şunları vurguladı:

2013 yılında TMSF tarafından el konulan Digitürk, uzun zamandır yaptığımız girişimlere karşın Ulusal Kanal'ı yayın platformuna almıyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) kararına rağmen bu tutumunu değiştirmiyor. RTÜK, 8 Temmuz 2014 tarih ve 2014/38 sayılı kararıyla Ulusal Kanal'ın yayın platformuna alınması "gerektiğini" Digitürk'e bildirdi, (Ek-1).

Türkiye'de özel olsun kamu ait olsun, radyo-TV yayıncılığı ile platform işletmeciliği 6112 Sayılı "Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kanunu"na tabidir. Ama bir süredir Kamu'nun elindeki bir kurum olan Digitürk, RTÜK Yasası'na uymuyor ve RTÜK'ün kararını uygulamıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Kanunu'nun 29. Maddesinde aynen, "Platform işletmecileri medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara tarafsızlık ve hakkâniyet ölçülerinde, makul ve ayrımcılık içermeyecek koşullarda hizmet vermek zorundadır" hükmü yer almaktadır.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Uydu Yayın Yönetmenliği'nde ise "Televizyon yayıncılığının kamusal bir hizmet olduğu", "Yayın kuruluşları arasında ayrım gözetilmemesi", "Rekabet ortamı ve çoğulculuğun güvence altına alınması", "Adil ve şeffaf olunması" gibi bağlayıcı hükümler bulunmaktadır.

Digitürk bütün bu kanun ve yönetmelik hükümlerini hiçe sayıyor.

Dahası Digitürk'ün, bahse konu RTÜK kararı hakkında, yürütmenin durdurulması talebiyle, Ankara 13. İdare Mahkemesi'ne açtığı iptal davasında "Yürütmeyi Durdurma Talebi" reddedildi. Mahkemenin bu kararıyla RTÜK kararının derhal uygulanması gerekli hale geldi. (Esas No: 2014/1623, Karar tarihi: 06.11.2014).


Ulusal Kanal'ın "Teknil kapasite yetersizliği" bahanesi ile Digiturk'e alınmadığını belirten Ulusal Kanal Genel Müdürü Turhan Özlü açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

Digitürk bu yasa tanımaz tutumunu daha da ileri noktalara taşıdı. Ulusal Kanal'ı "teknik kapasite yetersizliği" bahanesiyle almayan Digitürk, geçtiğimiz aylarda Baby TV ile Moviemax Action adlı kanalları yayına dahil etti. Kamunun (TMSF) yönetimindeki bir kurumun asılsız gerekçe üretmesi bu güne kadar rastlanmış bir durum değildir.

"Mücadelemizi sürdüreceğiz"

Ulusal Kanal'a yapılan bu açık hukuksuzlukla birlikte devlet de zarara uğratılmaktadır. Bir özel gruba ait iken kamu yararı gerekçesi ile el konulan ve TMSF'ye devredilen Digitürk, yıllık 600 bin Dolar gibi bir kaynağa sırtını dönmektedir.

Ulusal Kanal olarak idari, hukuki vb. her alanda mücadelemizi sürdüreceğiz.

TMSF Başkanı Sn. Şakir Ercan Gül ve ilgili Başbakan Yardımcısı Sn. Yalçın Akdoğan'ı göreve çağırıyoruz. Bu kanun tanımazlığa ve haksızlığa son veriniz. Kamuoyuna, basın-yayın kuruluşlarımıza ve duyarlı tüm yurttaşlarımıza saygı ile duyurulur.


 

  
 
  

  
ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
melsa - 2 yıl önce
hakkınızı arayın lafım yokta..digitürkün yönetiminde akp nin adamları oturmuyormuydu? benim bildiğim çukurova grubunun mallarına el koyduktan sonra tüm şirket yönetimine akp nin adamları yerleşmemişmiydi? kimi kime şikayet ediceksiniz anlamadım?
Avatar
abrek - 2 yıl önce
bir digiturk üyesi olarak, ulusal kanalın platforma girmesini beklerken bu haber beni fazlasıyla üzdü ve mahcup etti..
Avatar
ayşe - 2 yıl önce @abrek
sayın abrek ,tepkinizi göstermek için telefon veya e-mail vasıtasıyla durumu açıklayıp üyeliğinizi fesh edersiniz...benim olsaydı bu şekilde yapardım.......