Murat Bardakçı yazdı: Ayılıp bayıldığınız Mujica’yı bir de benden okuyun!

Murat Bardakçı yazdı: Ayılıp bayıldığınız Mujica’yı bir de benden okuyun!

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelen Uruguay eski devlet başkanı Jose Mujica, 10 gün boyunca farklı illerde çeşitli etkinliklere katıldı.

Gazeteci Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde CHP'li belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Uruguay eski devlet başkanı Jose Mujica'yı yazdı.

Ermeni soykırım yalanını ilk kabul eden ülkenin Uruguay olduğunu hatırlatan Bardakçı, yazısında Mujica'nın faaliyetlerine değindi. 

"Ben merak ettim, şöyle bir araştırdım ve bakın neler buldum" diyen Bardakçı, "pek muhterem misafirimiz Jose Mujica’nın 1 Mart 2010’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması ile beraber tekrar gündeme geldi ve Mujica, görevi devralmasından bir ay üç hafta sonra, 24 Nisan 2010 sabahı Montevideo’nun Ermenistan Meydanı’na Ermeniler tarafından dikilen soykırım anıtını bizzat açtı! Sonra başkan yardımcısını Ermenistan’a gönderdi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da geçen senenin Temmuz’unda Uruguay’ı ziyaret etti, Mujica 10 Temmuz’da “Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915’te Ermeniler’e karşı yaptığı soykırımın uluslararası alanda kabul edilmesini” istedi ve Uruguay’ın Yukarı Karabağ konusunda Ermeni görüşlerini desteklediğini açıkladı!" ifadelerini kullandı.

Bardakçı'nın yazısı şöyle:

Uruguay’ın eski cumhurbaşkanı Jose Mujica geçenlerde Türkiye’ye geldi ve basınımızda on gün boyunca bir Mujica rüzgârı esti... Rüzgâr ne demek? Fırtına koptu, fırtına!.. 

Devrimci olan, gerillalık eden, söylendiğine göre adam bile vuran, bu uğurda senelerce hapislerde yatan, eziyet gören, bilmem kaç senelik Vosvos kullanan, yaşlı, tonton ve sempatik mi sempatik adamcağız dünyanın tâââ öbür ucundan kalkıp Türkiye’ye gelecek de dillere destan misafirperverliğimizi göstermeyeceğiz, öyle mi?

Böyle bir şey mümkün olmadığı için sabık cumhurbaşkanını mükemmel şekilde ağırladık. Hayranları ile biraraya gelebilmesi için her türlü imkân sağlandı, kitaplarını imzaladı, sohbetlere katıldı, demeç üstüne demeç verdi, şehir şehir dolaştı, meraklıları dün kitap fuarında imzasını alabilmek için yüzlerce metrelik kuyruklara girdiler, Mujica neticede sevenlerini mestetti ve memleketine de büyük ihtimalle gayet memnun şekilde dönecek. 

Ve, girdiğimiz hayranlık krizleri sırasında bir hususu düşünmek hatırımıza gelmedi: Misafirimiz olan gerilla eskisinin bizimle alâkalı bir işler yapıp yapmadığı, daha doğrusu bazı işler çevirip çevirmediği...

 

Mujica, 21 Ocak 2015’te “Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü Organizasyon Komitesi”ne katılması için yapılan daveti kabul ettiğini açıklıyor.

TAVSİYEYE BAK TAVSİYEYE!

Ben merak ettim, şöyle bir araştırdım ve bakın neler buldum:

Mujica’nın sekiz ay öncesine kadar cumhurbaşkanı olduğu Uruguay, Türkiye’nin Ermeniler’e soykırım yaptığını 1965’te kabul etmiş olan ilk memleket idi...
Aradan neredeyse yarım asır geçmişti, başkent Montevideo’da her 24 Nisan’da rutin kınama toplantıları yapılıyordu ama soykırım meselesi pek muhterem misafirimiz Jose Mujica’nın 1 Mart 2010’da cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması ile beraber tekrar gündeme geldi ve Mujica, görevi devralmasından bir ay üç hafta sonra, 24 Nisan 2010 sabahı Montevideo’nun Ermenistan Meydanı’na Ermeniler tarafından dikilen soykırım anıtını bizzat açtı! Sonra başkan yardımcısını Ermenistan’a gönderdi, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da geçen senenin Temmuz’unda Uruguay’ı ziyaret etti, Mujica 10 Temmuz’da “Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915’te Ermeniler’e karşı yaptığı soykırımın uluslararası alanda kabul edilmesini” istedi ve Uruguay’ın Yukarı Karabağ konusunda Ermeni görüşlerini desteklediğini açıkladı!

 

Jose Mujica, 24 Nisan 2010 sabahı Montevideo’da Ermeni Soykırım Anıtı’nı açıyor.

Devletlû misafirimiz, daha da ileri adımlar attı... Montevideo’da bir “Soykırım Müzesi” kurulması kararını onayladı, bu senenin 21 Ocak’ında 1915 olayları konusunda konuşurken “Türkiye tarihindeki bu karanlık sahife ile yüzleşmeli ve yaptığı vahşeti kabullenmelidir” dedi, “Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıldönümü Organizasyon Komitesi” ne katılması için o gün yapılan daveti de kabul etti ve görevden ayrılacağı 1 Mart 2015’ten sonra Komite’nin çaışmalarında hazır bulunacağını bildirdi.

KİM DAVET ETTİ DERSİNİZ? 

Uzatmayayım ve meselenin gözlerden kaçan bir başka tarafını sadece nakletmekle yetinip yorumu size bırakayım:

Başımıza neredeyse tâc ettiğimiz Sinyor Mujica, Soykırım Komitesi’nin faal bir üyesidir; Türkiye’ye bazı CHP’li belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının davetlisi olarak gelmiştir ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin “Çağdaş Türkiye İçin Değişim” başlıklı programında “CHP, sözde Ermeni soykırımı iddiası ile ülkemizin haksız önyargılarla suçlanmasına karşı bugüne kadar partimiz öncülüğünde sürdürülen kararlı duruşa sahip çıkmaya devam edecektir” diye yazar...

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nilay - 1 yıl önce
Chp yanlışlarla dolu kurucusunada saygısı kalmamış 4 nala nereye koşuyor anlamakta güçlük çekiyorum toplanması lazım
Avatar
İsmail kRaköylü - 1 yıl önce
6 Okunu kaybetmiş parti, yazık.
Avatar
şevket - 1 yıl önce
chp den başka bir atılım beklenemezdiki ki misyonu gereğince hareket etmiş.
Avatar
ela - 1 yıl önce
adama simdi bir kat daha hayran oldum.