"Seçimle gelmek" ve "yasal siyaset hakkı"


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

07 Kasım 2016, 15:16

Eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte 9 HDP milletvekili tutuklandı. CHP cenahından gelen itiraz: ‘Tutuklamalar yanlış. Seçimle gelenler seçimle gitmeli!”

Başka itirazlar da var. Kimileri de “Evet PKK yasadışı bir örgüt ve teröre başvuruyor. Ama HDP yasal bir Parti. Terörle doğrudan ilgisi yok. Yasal siyaset kanallarını açık tutmak gerekir. Bu bakımdan tutuklamalar yanlış olmuş” diyor.

Şimdi bu itirazlar ışığında duruma bakalım:
 
Kanunlara uymama özgürlüğü olamaz

Herşeyden önce yasal siyaset yapma durumunda olan hiç kimse savcılığın ifade çağrısına “İfade vermeye gelmiyorum. Zorla alacaksanız gelin alın” diyemez.

Kanunlar açıktır: Savcılığın ifade çağrısına icabet etmeyenler zorla ifadeye götürülür. HDP milletvekilleri kanunun üstünde değildir.

Tutuklama ise ayrı bir tedbirdir. Suç unsuru içeren delil durumunun değerlendirilmesine göre karar verilen bir husustur.
 
PKK ile gizlenmeyen organik bağ

HDP, PKK ile olan bağını hiçbir zaman gizlemedi. İmralı ve Kandil ile düzenli olarak yapılan görüşmelerin, zamanında iktidarın bilgisi dahilinde yapılması bu ilişkiyi suç olmaktan çıkarmaz.

HDP’nin milletvekilleri ve belediye başkanlarını Kandil belirlemiştir.

HDP’nin izleyeceği politikayı, çeşitli gelişmelerde alacağı tutumu belirleyen de Kandil’dir.

TSK’nın PKK’ya karşı yürüttüğü bütün operasyonların karşısına dikilmiştir. Sur’da Cizre’de ve diğer yerlerde güvenlik güçleri şehitler vererek mücadele ederken; HDP, taraftarlarını harekete geçirerek engellemeye çalışmıştır.

Bütün bunların ortaya koyduğu gerçek şudur:  HDP, terörü ret ederek yasal siyaset tercihinde bulunan bir Parti değildir.

HDP, PKK’nın yasal siyaset olanaklarından yararlanmak üzere kimi kadrolarını bu alanda görevlendirmesiyle ortaya çıkmış bir örgüttür. Kendi bağımsız iradesi yoktur. Karar makamı PKK’nın merkezidir, Kandildir.

Dünyanın hiçbir devleti, kendisini yıkmak, ülkesini parçalamak için silahlı faaliyetlerde bulunan bir terör örgütünün, aynı zamanda yasal olanaklardan yararlanarak faaliyette bulunmasına izin vermez.

İspanya’nın ETA ile bağlantılı HarriBatasuna’yı kapatması örnektir.
 
Seçimle değil, silahla geldi

HDP’nin seçimle geldiği iddiası da doğru değildir. PKK silahının gölgesinde kurulan sandıklarda yapılan seçim, seçim değildir.

7 Haziran seçimlerinin ardından basında yer aldı: Diyarbakır ve Batman’da yüzlerce sandıkta kayıtlı seçmenlerin tümünün oyu HDP’ye gitmiş. Yani bırakın sandığa giden bütün seçmenin HDP’ye oy vermesini, o yüzlerce sandığın olduğu yerlerde tek bir hasta yok, tek bir kişi il dışında değil.

Gerçekte ne olduğu açık değil mi?

Özellikle köylerde HDP dışında bir Partiye oy vermenin ölüm anlamına geleceğini bilen seçmenin oyu ile milletvekili olmak, seçimle milletvekili olmak mıdır?

Kaldı ki seçimle de geliyor olsa, hiç kimsenin vatana ihanet etme gibi “özgürlüğü” olamaz.
 
Emperyalizmle savaşan Türkiye gerçeği

Türkiye bugün, kendisini bölgedeki en önemli hedefi haline getirmiş ABD emperyalizmi cephe cepheyedir. PKK, bugün ABD tarafından kendisine alenen verilen ağır silahlarla Türkiye’ye karşı savaşıyor.

Türkiye, onun için bir “Vatan Savaşı” vermek durumunda kalmıştır. Böyle bir savaştahiçbir parti, düşman tarafında yer almayı yasal siyaset yapma hakkı olarak savunamaz.

CHP yönetimi siyaset yaparken ne yazık ki Türkiye penceresinden değil, ABD penceresinden gelişmelere bakıyor. Çünkü bütün ümidini AKP’nin üstünü çizmiş olan ABD’nin, kendisine iktidar kapılarını açmasına bağlamıştır.

Bütün bu gelişmeler ışığında HDP tutuklamalarına bakıldığında yapılan işlem Türkiye’nin çıkarlarına uygundur. Hukukidir ve açılan davaların HDP’nin kapatılması ile sonuçlanması yasaların gereği olacaktır.
 
HDP’nin çağrısına gelen yanıt

Son ve en önemli nokta: Kürt yurttaşlarımız ve özellikle HDP’ye oy veren yurttaşlarımız, yapılan tutuklamalara itiraz etmediler. HDP’nin bütün “sokağa çıkın” çağrıları yanıtsız kaldı.

HDP’nin çağrıları, sadece halkı hedef alan PKK bombaları olarak yanıt buldu.

Bir de CHP yönetiminden gelen itirazlar söz konusu…

Başlı başına bu tablo bile yeterince aydınlatıcıdır.
 
Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.