1 milyon üye eleştirilerine yanıt verdi

FENERBAHÇE Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısı başladı.

1 milyon üye eleştirilerine yanıt verdi

FENERBAHÇE Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısı başladı.
Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde Vefa Küçük başkanlığında gerçekleştirilen 2014 yılının son toplantısına kulüp başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri ile divan kurulu üyeleri katıldı.


Açılış konuşmasını yapan Vefa Küçük, kulüp başkanı Aziz Yıldırım'ı, en uzun süre başkanlık yapma unvanı nedeniyle tebrik ederek, "Kesintisiz en uzun süreli başkanlık yapan ve o unvanı onuruyla elde eden değerli başkan Aziz Yıldırım'ı huzurlarınızda kutluyorum" dedi. Küçük ayrıca, yönetim kurulunun ve ilgili personelin, "Hedef 1 Milyon Üye" projesi doğrultusunda geride kalan dönemde başarılı ve hızlı bir şekilde çalıştığını söyledi.


Yönetim kurulu faaliyet raporunu okuyan kulüp asbaşkanı Turhan Şahin, "Hedef 1 Milyon Üye" projesi doğrultusunda, Türkiye çapında 35 kulüp şubesi


açılması için gerekli yetkilendirmeler yapıldığını, 25 şubenin fiilen açıldığını, 10 şube için de çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Fenerbahçe Üniversitesi'nin kuruluşu için bütün çalışmaları tamamladıklarını da vurgulayan Şahin, "Gerekli izin için 2013'te Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'na yaptığımız başvuruya bugüne kadar olumlu ya da olumsuz bir cevap alamadık. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yanındaki Kenan Evren Lisesi'nin


arazisinin alınması konusunda bürokratik çalışmalar ise son safhaya geldi. Bir sonraki divan toplantısında müjdeli haberi vermeyi ümit ediyoruz. Dün elimize ulaşan yazıyla, teslimi konusunda hukuki işlemlerin başlatıldığı tarafımıza bildirilmiştir" diye konuştu.


Turhan Şahin, Düzce'deki Topuk Yaylası Tesisleri'nde uluslararası standartlarda 3. çim sahanın da yapıldığını da sözlerine ekledi.


KULÜBÜN ÖDENECEK NET BORÇ TUTARININ 200 MİLYON 555 BİN 458 LİRA OLDUĞUNU AÇIKLADI


Fenerbahçe Kulübü Denetleme Kurulu Üyesi Cengiz Oral, kulübün ödenecek net borç tutarının 200 milyon 555 bin 458 lira olduğunu açıkladı.


Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği'nin, 30 Eylül 2014 tarihine kadar gerçekleşen hesaplarına göre, hazırladıkları denetleme kurulu raporunu okuyan Oral, borçlar tutarı olan 210 milyon 645 bin 139 liradan, mevcutlar ve alacaklar tutarı olan 10 milyon 89 bin 682 liranın çıkarılması sonucu kalan 200 milyon 555 bin 458 liranın, ödenecek tüm net borç tutarı olduğunu ifade etti. Kulübün 1 Ocak-30 Eylül 2014 döneminde 110 milyon 138 bin 968 lira gelir elde ettiğini, 161 milyon 263 bin 398 lira gider yaptığını bildiren Oral, giderler fazlasının 24 milyon 119 bin liralık kısmının, finansman giderleriyle kur farkından kaynaklandığını söyledi.


"1 MİLYON ÜYE" KAMPANYASIYLA İLGİLİ ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, "1 Milyon Üye" kampanyasıyla ilgili eleştirilerle ilgili olarak, "Şu anda 1 milyon kişiye oy kullandırmak mümkün değil. Ayrıca geçmişte tam para verip üye olanların da haklarını korumak lazım" dedi.
Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yapılan Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu'nun olağan toplantısında konuşan kulüp başkanı Aziz Yıldırım, 2 bin TL karşılığında temsilci üye olanların doğrudan oy hakkına sahip olmamasıyla ilgili eleştiriler üzerine şunları söyledi:
"Şu anda 1 milyon kişiye oy kullandırmak mümkün değil. Ayrıca geçmişte tam para verip üye olanların da haklarını korumak lazım. Ama bundan 5-10 yıl sonra kabul görürse temsilci üyeler de normal üye sayılabilir. Gönül isterdi ki herkes sıfırdan üye olsun, yeni olacaklar da bu kategoride sayılsın. Normal üyeliğin 10 bin TL, temsilci üyeliğin ise 2 bin TL olduğu kulüpte yıllarca insanlar yüksek bedeller karşılığında kulübe üye oldu. Kendi kaynaklarından bir şeyler artırıp bu kulübe verip üye olanlar var. Şimdi onları elimizin tersiyle itip onlara 'yeni bir sisteme geçiyoruz, üyeliği 500 lira 1000 lira yapıyoruz' diyemeyiz. Kazanılmış bazı haklar var. Temsilci üyelerin de normal kongre üyeleri gibi bireysel oy hakkına sahip olması şu aşamada mümkün değil. Bu tüzüğü kulübün içindeki deneyimli insanlar hazırlandı. Bu sizin söylediğiniz şey (Herkesin eşit oy hakkına sahip olması) belli yıllar geçtikten sonra gerçekleşebilir" diye konuştu.
Başkan Aziz Yıldırım, "1 Milyon Üye" kampanyasının amacının iyi anlaşılması gerektiğini vurgulayarak, "2 amaç var. Birincisi kulübe ekonomik kazanç sağlamak, taraftarı maddi sıkıntılara ortak etmek. İkincisi ise çoğulcu bir sistemi getirmek. Ama bir günde 1 milyon kişiyle kongre yapamazsınız, tepetaklak olursunuz. Zaman lazım. Başlarda aksaklıklar olacak ama ileride, belki 5, belki 10 yıl sonra herkesin eşit biçimde oy kullanacağı bir sisteme de geçilebiliriz" ifadesini kullandı.
Yıldırım ayrıca, Fenerbahçe Koleji ile ilgili arsayı aldıklarını da açıklayarak, "Ödemeyi 15 gün içinde yapmamız için yazı geldi. Önümüzdeki hafta 17 milyon TL'yi ödemeye başlıyoruz" dedi.
Aziz Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:
"Buradan devlete söylemek istiyorum. 2002'den beri her yıl Fenerbahçe Spor Kulübü ve belki diğer kulüpler de maliye tarafından denetlenmiştir. 2008 ile 2010 arasında ise devletimiz, 'Belli bir bedel öderseniz bu yılları denetlemeyeceğim' diye bir kanun çıkardı. Biz de buna uyduk, o bedeli yatırdık. Ama şimdi o yıllar maliye tarafından incelenmeye başladı. Ama ben devlete güveniyorum, o yılların denetlenmemesi gerektiğini buradan söylüyorum."
Hakan TARHAN/İSTANBUL, (DHA)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.