banner856

Taşeron PKK dönemi


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

20 Mayıs 2015, 13:29

 Ortadoğu’da özellikle Irak ve Suriye’de meydana gelen gelişmeler PKK’yı bütün bu bölgede kullanılabilecek bir enstrüman haline getirdi. PKK daha önceden de bir enstrümandı. Önce Suriye’nin, Irak’a yerleşince CIA, MOSSAD ve MI6’nın enstrümanıydı ve Türkiye’ye karşı kullanılıyordu. Son gelişmeler bölgenin şekillendirilmesinde kullanılacak önemli bir vasıta haline geldiğini söylemeliyiz.

Nedir peki PKK’nın özelliği? Neden önemli bir enstrüman? PKK Marksist ideolojide bir örgüt olarak kurulmasına rağmen tamamen ırkçı söylemlere göre yetiştirilir, eğitilir ve doktrine edilirler. Beyinleri yıkanır. Yılın belki de 8 ayında ideolojik eğitim alırlar ve bu onları gerçekten daha dayanıklı ve ölüme hazır hale getirir. Örgüt içindeki çok sıkı olan disiplin, hiyerarşik yapı, lidere ve amaca bağlılık PKK’yı çok güçlü bir örgüt haline getirmiştir. Bölgedeki gelişmeler sonucu PKK’nın ele geçirdiği silah, mühimmat-malzeme ve elde ettiği önemli geliriyle birleştiğinde örgütün gücünün ulaştığı seviyeyi tahmin bile edemezsiniz.

PKK’nın amacının sadece Türkiye’de değil bölgede (Irak, Suriye, İran ve Türkiye) büyük Kürdistan Devletini kurmak olduğunu ve bu amaç için teröristleri eğittiği, hatta bu konuda yabancı istihbarat örgütleriyle çalıştığını biliyoruz.

Irak ve Suriye’deki çatışmalarda özellikle de meskun mahal muharebelerinde önemli tecrübeler edinen PKK, muharebe tecrübesiyle önemli bir güç haline gelmiştir.

Türkiye’de yürütülen açılım süreci sonucu güçlerini Irak ve Suriye’de kullanma imkanı bulan PKK, bölge sorunlarının çözümünde önemli bir aktör haline gelmiştir.Bütün bunları alt alta koyduğumuzda PKK’nın hem gücü, hem amacı hem de elde ettiği tecrübe ve bölgedeki insanlar üzerindeki itibarı ile yabancı istihbarat örgütlerinin kullanmak isteyeceği bir örgüt haline geldiğini söyleyebiliriz.

Bundan sonra PKK’nın silahsızlandırılması vb. hususların mümkün olmayacağını bilmemiz gerekiyor. PKK bırakın Türkiye’nin istemesini kendi bile istese artık silah bırakamaz. Çünkü PKK hem güç hem de amaç olarak CIA, Mossad ve MI6 tarafından bölgede kullanılacak en önemli enstrümandır. PKK’nın kullanım iradesi artık yabancı istihbarat örgütlerinin elindedir. Yabancı istihbarat örgütleri istediği süre boyunca kullanılacaktır. Ta ki işi bitinceye kadar. Ama onun işi bittiği zaman bölgenin de, Türkiye’nin de işi bitecek ve bölge ABD ve İsrail’in istediği gibi şekillendirecektir.

Peki nasıl böyle bir noktaya geldik? PKK nasıl bu kadar güçlendi? Mevcut politikalarımız, “açılım süreci” sonucu PKK bu kadar güçlendi. Çünkü PKK’yı silahtan arındıracak bir politika ve strateji geliştiremedik. Silahlı kanadı, teröristleri görmezden geldik, Suriye’deki silahlı muhalefeti desteklerken PKK’ya da destek verdik (bilerek veya bilmeyerek), Ayn el Arap’ta destekledik. Ne Türkiye içinde ne de Türkiye dışında operasyon yaparak PKK’nın gücünün azaltılmasını sağladık. O zaman da geldiğimiz nokta bu oldu. İnisiyatif hem bizim elimizden hem de PKK’nın elinden çıktı.

Bundan sonrası ne mi olur? Eğer Türkiye böyle devam ederse (hem açılıma hem de Suriye politikasına) bölgede ABD planları tıkır işler, ülkeler de parçalanır (tabii Türkiye de), Kürt devleti de kurulur. Yapılması gereken Türkiye, İran, Irak ve Suriye arasında bir ittifak oluşturarak bu tehlikenin ortadan kaldırılması ve ABD’nin planlarına engel olunmasıdır. Tabii Türkiye’de iktidarın değişimi ile birlikte mevcut politikanın da değiştirilmesidir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim - 1 yıl önce
beynine saglik komtanim ..aynenn