Türk Milleti sizi affetmeyecek!


Barış Tınay

Barış Tınay

12 Ocak 2017, 14:51

- TÜRK MİLLETİ SİZİ AFFETMEYECEK! -
 
Anayasa değişikliklerinin görüşüldüğü mecliste, AKP’li vekillerin hukuk tanımaz ve saldırgan üsluplarını görünce, nasıl bir sistem getirilmek istediğini daha iyi anlıyoruz. Oylama sırasında gizli oy şartının göz göre göre ihlal edilmesi, anayasal suçtur. Kripto ya da af dileyen FETÖcülerinkullandığı oyu gösterme çabaları ise tam ibretliktir. Bu ülkede bakanlık yapan biri “Hadi ulan, suç işliyorum. Sana mı soracağım” diyerek getirilmek istenen yeni sistemi özetliyor. Böyle bir zihniyetin, ülkeyi götüreceği tek yer yıkımdır.
 
Evet, anayasa değişiklik maddelerinin gündeme alınması ile ilgili ilk meclis oylaması gerçekleşti. 338 evet oyu ile maddeler tek tek görüşülmeye başlandı. 18 maddenin neler getirdiğini anlatmak için tekrar tekrar yazmaya gerek yok. Bu konuda Sayın Nusret Senem, değişiklik önerilerini madde madde izah ediyor. (Bkz. https://www.aydinlik.com.tr/politika/2017-ocak/18-maddelik-teklife-18-maddelik-yanit)
 
En baştan söylemek gerekir ki, Türk milletinin egemenlik hakkının alenen gasp edilmeye çalışıldığı bir ortamda, bu değişikliğe karşı verilen her mücadele vicdanen ve ahlaken onurlu bir mücadeledir.
 
Aylardır takip ediyoruz. Bir AKP’li çıkıp da bu değişiklikler ile ilgili, elle tutulur bir açıklama yapamadı. Çünkü açıklaması yok. Bu değişiklikler, Cumhuriyet rejiminin yıkılıp tek adam yönetimine geçişin maddeleridir. Parti devletinin kurumsallaşmasıdır. Yani savunulacak hiçbir tarafı yoktur ancak kişisel çıkarlar için halkı kandırma gayesi ile yalandansavunma yapabilirsiniz.Örneğin, Adalet Bakanı’nın meclis konuşmasında yaptığı tam olarak budur. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin kısıtlandığını, Atatürk anayasalarına geri dönüldüğünü iddia edebilecek kadar insanların aklı ile alay edebilmektedir.
 
MHP’liler, Ülkenin Bölünmesine Evet Diyor!
 
Durumun vahametini göstermek için AKP’li Mustafa Şentop’un mecliste yaptığı konuşmaya da bakalım. Şentop, konuşmasında örnek olarak ABD’yi göstererek "ABD'de federal yapı var.” dedi. İnsanın fikri neyse zikri de odur derler. Bizler eyalet sistemi olmadan başkanlığın olamayacağını ve bunun da uzun vadede ülkenin bölünmesine yol açacağını ısrarla dile getiriyoruz. Yarın, yeni bir açılım sürecininbaşlatılmayacağını, fiili durum var denilerek federasyona geçilmeyeceğini kim garanti edebilir?
 
Bu niyet de, 12.madde OHAL yetkisi değişikliği başlığı altında önümüze getiriliyor. Bu değişiklik kabul edilirse, partili cumhurbaşkanı istersebir OHAL kararnamesiyle üniter yapıyı bozarak, bazı illeri birleştirip bölgesel yönetimler kurabilecek. Yani anayasa değişikliğine evet diyen MHP’li vekiller, Türkiye’yibölünmeye götürecek sürecin de önünü açmış oluyor.Öcalan’ın başından beri başkanlık sistemini desteklediği unutulmamalıdır. Çünkü herkes gibi Öcalan da başkanlık sistemiile üniter yapının birlikte yürümeyeceğini ve bu sürecin eyaletleşmeyeyol açacağını bilmektedir. HDP’ninboykot kararı, bir de bu açıdan değerlendirilmelidir. Başkanlığa hayır diyenMHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu “Bu anayasa değişikliğine rıza göstermek vatana ihanettir.” diyerek aslında bu niyetleri vurguluyor.
 
Eyalet sistemi getirilmek istendiğinde de, MHP’lilere “Sana ne ulan, sana mı soracağım” denileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Lakin İş işten geçtikten sonra, son pişmanlık fayda etmeyecektir.
 
***
 
Önümüzde az bir süre kaldı. Büyük bir mücadele veriliyor.
 
Bunları kör olmuş vicdanlar ne anlayacak ne de dinleyecek.
 
Onlar, İnönü’nün dediği gibi suçluların telaşı içindeler. Rejimi değiştirerek kendilerine yargı güvencesi sağlamaya, iktidarlarını sürekli kılmaya çabalıyorlar. Aslında çocuklarımızın geleceğini çalıyorlar.Halkımızın aşını, ekmeğini elinden alıyorlar. 15 Temmuz sonrası bir bütünolan askerimizi, polisimizi, milletimizi bölüyorlar. İçte ve dışta bir savaş verilirken, güçlendirilmesi gereken Gazi meclisini işlevsiz kılmaya çalışıyorlar.Bunlarancak Türkiye düşmanlarınısevindirir.
 
200 yıldır hürriyet mücadelesinin sürdüğü bu topraklarda, Türk milletinin egemenlik hakkını elinden almak, bu suça ortak olmak, çok büyük vebaldir. Bu vebalin altındanda kimse kalkamaz.
 
Türk milleti bu vebale ortak olanları asla affetmeyecek!
 
***
Barış TINAY
https://twitter.com/baristinay
https://www.facebook.com/tinaybaris/

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 5 gün önce
Kaba kuvvet kullanan kabile reisi Anayasamız'ı ihlal ettiriyor. Emperyalizmi yenmiş Türk Milleti başında Cumhurbaşkanı görmek ister.