Büyükşehir'den ''Yeni nesil'' işgal

Mimarlar Odası Ankara Şubesinde yapılan bası toplantısında Oda yöneticileri Büyükşehir Belediyesi’nin “ yeni nesil büfe” ismiyle Kızılay'daki kaldırım işgallerine ateş püskürdü. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yeni büfeleri “yeni nesil işgal” olarak niteledi.

Büyükşehir'den ''Yeni nesil'' işgal

Mimarlar Odası Ankara Şube Oda Yöneticileri Ankara Kızılay’da Atatürk Bulvarı, Bakanlık, Ziya Gökalp Caddesi’nde adım başı yapılan Büyükşehir Belediyesi’nin ”yeni nesil büfe” ismiyle konumlandırdığı büfelere tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaldırımda yürümeyi engelleyen, karşıdan karşıya geçmeyi bile engelleyen büfeler bir de yeni nesil büfe ismiyle adlandırılmışlar, bize göre, yeni nesil işgaldir. Büyükşehir Belediyesi’nden hangi ihale süreci ile bu büfelerin yapıldığını ? yerlerin nasıl belirlendiğini? Kime ne kadara verildiğine dair bilgi edinme kanuna göre yazı yazdık. Bu işin başında kim var? Hangi şirket pazarlıyor? Kaç liraya satıyorlar? Büyükşehir Belediyesi bu soruları cevaplasın. Dün daha önce büfeleri olan esnaflar bizi ziyaret etti. Çok yüksek rakamlar telaffuz ettikleri için biz bu rakamları telaffuz edemeyeceğiz. Elimize belgeler geldiğinde konuşacağız. Çok büyük rantların döndüğüne dair görüşlerini bize ilettiler. Büyükşehir Belediyesi’nin ihalelerini ihale takip merkezimizle takip edeceğiz.” dedi.

Candan , kentin engelliler için yaşanmaz hale geldiğini söyledi: “Kamusal alanda insanlar yürürken karşılarında bu şekilde işgal alanları ile karşılaşmalarını doğru bulmuyoruz. Kent yaşanılamaz durumda, kentte bir engelli sürekli engele karşılaşıyor. Kenti engelsiz hala getiremezken, erişilebilir bir kent yapamazken Büyükşehir Belediyesi, yeni nesil işgal araçları ile her yerde engel yaratıyor.”

Halk,Esat Caddesi'nde Büyükşehir Beldiyesi’nin UKOME kararı olmadan otopark parasını da aldığını iddia ediyor diyen Candan, “Büyükşehir Belediyesi sokakları cadde yaparak otoparka çeviriyor. En son Esat Caddesi’ni kesen Büyükelçi Sokak, Büyükelçi Caddesi yapıldı. Orada oturan insanlar, arabalarını kapılarını önüne park edemez hale geldiler. Büyükelçi Caddesi’nde ikamet eden halkta bize gelerek şikayette bulundu. Yarın orada saat:18.30’da toplantı yapacaklar. Sokaklarımızı ve caddelerimizi hatta kaldırımlarımızı ranta hizmet ettiren zihniyetle karşı karşıyayız” dedi.Melih Gökçek cevaplasın

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı’nın Kaçak Saray yerleşkesine ilişkin “Ankara’da kaç tane gezilecek yer var, Parmak sayılarını bulur mu?” Söylemine ithafen Ankara’da gezilecek yer yok denmesinde ne diyorsunuz sorusuna ise Candan, ”22 yıldır Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni teslim ettikleri Melih Gökçek bu soruyu cevaplamalı. Evet Ankara’da gezilecek yer çok. Ama bunu açığa çıkartacak Belediye Başkanı yok. Ankara hem kültüreli, hem tarihi hem mimari mirası ile birçok ülke Başkenti’nin çektiği turist potansiyelinin fazlasını çekebilir. Atatürk Bulvarı’ndaki yapılar görülecek gezilecek yerleridir. Barselona Gaudi'nin mimari eserleri ile yılda 2,5 milyon turist çekiyor. Saraçoğlu Mahallesi var Alman mimar Paul Bonatz tarafından yapılmış, İş Bankası Mongeri'nin yaptığı,Atatürk bulvarı üzerinde o kadar çok yapı var ki gezilecek buna değer verecek yöneticilerden mahrum Ankara . Gezilecek çok yer var yeter ki talan etmesinler. 22 Yıldır Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı icraatları sorgulasınlar, Melih Gökçek twitter da gezeceğine Ankara’da gezilecek yerleri açığa çıkarsın” dedi.

Namık Kemal Kaya ise aynı soruyu, ”Melih Gökçek’in saatlerini, kapılarını gezdirsinler, turist çekecekti buralar sonra robotunu gezdirsinler. Buralar Melih Gökçek’e göre gezilecek yerler ve turist çekecek yerler. Kaç turist çekmiş açıklasınlar?” ifadelerini kullandı.

Kaya otopark sorununa ilişkin olarak ise, “İmar yönetmeliğine göre binanın altına otopark yerleştiremiyorsanız, neredeyse araç maliyetine denk gelecek kadar para alınıyor. Bu insanlardan zamanında para alıp, Belediye olarak tekrar para alıyorlar. Bu nasıl bir yaklaşım anlamıyoruz. İnsanlar kapısının önüne araba park etmek için para ödüyor. Herhalde yeni nesil belediyecilik de bu olsa gerek” dedi.

ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.