CKD "Türk'süz, Atatürk'süz, bölücü ve gerici anayasaya hayır" dedi

CKD "Türk'süz, Atatürk'süz, bölücü ve gerici anayasaya hayır" dedi

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Tekirdağ şubesi “Türksüz, Atatürksüz, Bölücü ve Gerici Anayasaya hayır!” adı altında Tekirdağ’da imza masası açtı ve basın açıklaması yaptı.

Tekirdağ’ın merkez İlçesi Süleymanpaşa’da (Üç Kemaller parkı) olarak bilinen Tuğlalı Park’ta imza masası açan CKD “Türksüz, Atatürksüz, Bölücü ve Gerici anayasa çalışmalarına karşı yurttaşları imza vermeye ve tepki vermeye çağırdılar.
Tekirdağ’da 4 gün sürecek İmza kampanyasına ilk günde 1000’e yakın Tekirdağlı imza vererek destek oldu. İmza Kampanyasına, DSP’nin Eski Tekirdağ Mİlletvekili ve Çevre Bakanı Fevzi AYTEKİN, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK, Tekirdağ Merkez İlçe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem EŞKİNAT ve Tekirdağ Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi ALTAYOĞLU’da katıldı.

Basın açıklamasını CKD Tekirdağ Başkanı Seval EŞER’in okuduğu açıklamasında şu ifadeler yer aldı; Yeni anayasa dayatmasına karşı biz cumhuriyet kadınları kırmızıçizgilerimizi ilan ediyoruz;

T.C. Anayasası Şöyle Der;

Madde1- Türkiye devleti bir cumhuriyettir.

Madde2- Türkiye cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayana, demokratik,laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Madde3-Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanunda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı “İstiklal Marşıdır”. Başkenti Ankara’dır.

Anayasanın değiştirilemez bu ilk üç maddesinin virgülüne bile dokunulmasına izin vermeyeceğiz.

Türk vatandaşlığı statümüz, ülkemizde egemenlik ve dünyada bağımsızlık hakkının Türk milletine ait olmasının doğrudan ve zorunlu sonucudur. Bu statü aynı zamanda, birey olarak devletle ilişkilerimizin nasıl düzenleneceğini gösteren bir yapı taşıdır. Anayasa’nın 66. Maddesinde yer alan Türk vatandaşlığının kaldırılması, anayasanın 6. Maddesini yani Türk milletinin Egemenliğin hakkında ortadan kaldırır. Bu ise anayasanın değiştirilemez maddeleri arasında yer alan 3. Maddesinin “Türkiye Devleti… Milleti İle Bölünmez Bir Bütündür” hükmünün içini boşaltmak demektir.
 
İktidarın yeni anayasa ile hedeflediği “etnik vatandaşlık” ve fedakârlık yapı özlemleri, ulus ve üniter devletin sonunu getirerek bölmeye neden olur. Bu anlayış, toplumu bölmeyi hedeflemektedir. Toplumsal bütünleşmeyi olanaksız hale getirir. Bu soruna karşı, hdp ve benzerleri hiçbir çözüm öngörmeyerek amaçlarının etnik ayrılıkçılık olduğunu gösterirken, AKP’nin çözümü ise “ümmet” siyasetinden ibarettir. Etnik vatandaşlık, her iki durumda da, yurttaşların eşitliğine ve özgürlüğüne yönelik büyük bir tehdittir.

Ayrıca; Cumhuriyet devrimlerinin, devrim yasalarının anayasadan çıkarılarak laik hukuk devletinin sonunun getirilmesini aslı kabul etmiyoruz.

AKP’nin ve cumhurbaşkanın yeni anayasa gerekçesi olarak ilan ettiği “Başkanlık Rejimi” talebi de, diğer konular gibi, özellikleri ve niteliği açıkça dile getirilmeyen kapalı ve karanlık başlıklardan biridir. 100 Yılı aşkın parlamenter sistem tecrübesi olan ülkemizde; teokratik, otoriter başkanlık sistemi taleplerine izin vermeyeceğiz.

Yeni Anayasacılık, hiçbir egemen ve bağımsız bir devletin kabul edemeyeceği ölçüde, AB ve ABD merkezlerinden yönlendirilmektedir.

Bu meclisin yasal ve anayasal olarak yeni bir anayasa yapmaya yetkisi yoktur.

Milletvekillerinin, sadetle bağlı kalacaklarına dair üzerine yemin ettikleri anayasayı haksız ve hukuksuz bir şekilde değiştirmeye çalışmaları kabul edilemez, görüşmeler meşru değildir.

Cumhuriyet kadın deneği; Ülkemizin bağımsızlığı ve bölünmez bütünlüğü, Türk Milletin egemenliği için Atatürk ve Cumhuriyet devrimlerinin yılmaz koruyucusu olarak, yeni anayasa saldırısına karşı kararlılıkla mücadele edecektir.”ifadeleri yer aldı.

Cemal DALAR/Tekirdağ
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.