Emekli Sen'den İskenderun'da dayanışma kahvaltısı

Emekli Sen'den İskenderun'da dayanışma kahvaltısı

Emekli Sen İskenderun Şubesi genel merkez kongrelerinden sonra emekli mücadelesini yükseltmek ve toplu sözleşmeli sendikal hakkın alınması için bir mücadele başlattı.

Tüm Emekliler Sendikası İskenderun Şubesi Dayanışma Kahvaltısı İskenderun 1 No’lu Sosyal tesislerinde gerçekleşti. Dayanışma yemeğine İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emekliler Derneği Başkanı Bayram Özarslan, Taşeron İşçileri İskenderun Şube ikinci Başkanı Orhan Korkut, Serbest Mali Müşavirler Odası Başkanı Alaaddin Özbülbül, Çelik İş Sendikası şube Mali Sekreteri Murat Kayış, CKD İskenderun Şube Başkanı Şerif Nur İkizoğlu, Emekliler Derneği İskenderun Şube yönetim kurulu üyesi Nevzat Tan, Denizbank’tan Songül Sallahoğlu, Vatan Partisi Milletvekili adayları Emilhan Güçlü, Sadık Karakaş, İbrahim Bedir ve Vatan Partisi Kırıkhan ilçe sekreteri Gönül Gökkan katıldılar.

“Tüm emekliler sendikası şube başkanı Hüseyin Güler Dayanışma Kahvaltısında bir konuşma yaptı. Tüm emeklilerin örgütlü mücadele ve toplu sözleşme hakkı için Emekliler sendikasında örgütlenme çağrısında bulundu.

Biz emekliler, bu ülkede var olan tüm değer ve hizmetlerde, birikmiş sermayede emeği olan dünün çalışanı bu günün emeklileriyiz.

Çalışırken beledilini ödediğimiz emeklilik ve sağlık hakkımızı istiyoruz. Hakkımızın kağıt üzerinde kalmasını istemiyoruz.

Örgütlenme özgürlüğümüz gasp ediliyor. Emekliler sendikası her platformda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Emeklilerin durumları her gün kötüye gitmekte ve hükümet üç maymunu oynamaktadır.
Bizler 15-16 Büyük haziran direnişlerinden gelen işçiyiz, memuruz ve devrimci insanlarız. Dün sınıf mücadelesinde direnişlerden geldik. Bu gün ise Reno işçisinin başlattığı metal fırtınasını yürekten destekliyoruz. Onların mücadelesi bizim mücadelemizin bir devamı olarak değerlendiriyoruz.

Emekliler Sendikası olarak Türkiye-Suriye dostluğunun önemini ve gereğini iyi biliyoruz. Emperyalist savaşların ezilen mazlum ülkelerinin emekçi halkını ezdiğinin bilincindeyiz. Onun için Suriye üzerine sürülen emperyalist askerlerin akıttıkları kanın hesabının sorulmasını istiyoruz. Suriye’nin bölünmesi, Türkiye’nin bölünmesi demektir. Suriye halkının ve onun önderinin emperyalist saldırılara karşı vatanını savunmasını yürekten destekliyoruz. Direnen Suriye halkına selam gönderiyoruz.

Bizler intibak yasasının derhal çıkarılması ve emekliler arasındaki maaş farkının ortadan kaldırılmasını istiyoruz.

Devlet açlık sınırının 1800 lira olduğunu açıklamıştır. O zaman emeklilerin maaşlarının bunun üzerinde olması gerekmektedir.

Yerel yönetimlerden talebimiz: Emeklilere su fiyatlarının %50 daha ucuz verilmesini talep ediyoruz. Şehir içi taşımacılıkta yine bütün diğer şehirlerde olduğu gibi indirimlerin uygulanmasını ve şehir merkezinde emeklilerin rahatça oturabilecekleri bir mekanın yapılmasını diliyoruz.

Hükemet “Türkiye büyüdü” demektedir. O zaman bizlerde bu büyümeden payımızı almak istiyoruz. Zamlar ve enflasyon altında ezilmek istemiyoruz.
Bizler çok şey istemiyoruz. İnsan gibi yaşayacak bir dünya istiyoruz.

Bizler toplumun vicdanlarıyız. Gençlerin, kadınların, işçilerin ve emekçilerin yoksulların ve ezilenlerin mücadelesini bizim mücadelemiz olarak bakıyoruz. Emeklileri Emekli Sen çatısı altında birlikte mücadeleye ve üye olmaya çağırıyorum. Sizlerin katkısı ile birleşeceğiz ve başaracağız.”
 

Hüseyin Güler 
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.