Kayak pistinde ölen milli sporcu kusursuz bulundu

ERZURUM'daki Konaklı Kayak Merkezi'nde yaklaşık 4 yıl önce antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak hayatını kaybeden milli kayakçı 17 yaşındaki Aslı Nemutlu'nun ölümüyle ilgili ceza alan 7 kişi hakkında gerekçeli karar açıklandı.

Kayak pistinde ölen milli sporcu kusursuz bulundu

Yargılama aşamasında düşmeyi bilmemek ve talimatlara uygun kaymamakla suçlanan Aslı Nemutlu için gerekçeli kararda, "Tüm ekipmanları kayma tarzına uygun, gerekli yeterlilikte olan kayakçının olayda kusurunun bulunmadığı kanaatine varılmıştır" dedi.

Konaklı Kayak Merkezi'ndeki Alp Disiplini yarışlarına katılmak için Erzurum'a gelen Aslı Nemutlu, 12 Ocak 2012 tarihinde antrenman yaparken pist kenarındaki tahta kar perdelere çarparak öldü. Nemutlu'nun ölümü ile ilgili aralarında Türkiye Kayak Federasyonu (TKF) eski Başkanı Özer Ayık, Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik'in de bulunduğu toplam 16 görevli hakkında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Sanıkların bir bölümü için 'Taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2- 6 yıl, diğer bölümü için de 'Görevi kötüye kullanmak' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istendi. Yargı aşamasında Aslı Nemutlu'nun öldüğü pistte 3 kez yapılması kararlaştırılan keşif bir türlü gerçekleştirilemedi.

Geçen 26 Kasım günü görülen 17'nci celsede Aslı Nemutlu davası karara bağlandı. Mahkeme, TKF eski Başkanı Özer Ayık ile federasyon gözlemcisi olan Kayak İl temsilcisi Nevzat Bayraktar'a 'taksirle bir insanın ölümüne neden olma' suçundan 3'er yıl hapis cezası verdi. Sanıklar hakkında iyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezayı 2.5'ar yıla düşürdü. Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen sanıkların cezasını 18 bin 200'er lira adli para cezasına çeviren mahkeme, 16 ay eşit taksitle ödenmesini uygun gördü. Mahkeme, antrenörler Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır, Konaklı Kayak Merkezi pistlerinden sorumlu Ahmet Demir ve mekanik işlerinden sorumlu Ebubekir Urhan'ı 2'şer yıl hapis cezasına mahkum etti. Bu sanıklara da iyi hal indirimi uygulayan mahkeme cezaları 1'er yıl 8'er ay hapis cezasına düşürdü ve hükmün açıklanması 5 yıl süre geri bıraktı. Yine hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmeyen TKF eski Genel Sekreteri Ahmet Muhtar Kurt'a verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezası ise 12 bin 100 lira para cezasına dönüştürüldü ve 10 eşit taksitle ödenmesi kararlaştırıldı. Mahkeme, ayrıca Recep Süleyman Dilik ile Fidan Kırbaç Özbakır'ın hükmün kesinleşmesinden itibaren olmak üzere 1 yıl süreyle antrenörlükten yasaklanmalarına, diğer 5 sanığın da 1 yıl süreyle kayak sporuna ilişkin resmi bir görev almamasına karar verdi. Aralarında Gençlik Hizmetleri ve Spor eski İl Müdürü Fatih Çintimar, İl Sağlık Müdürü Serhat Vançelik'in de bulunduğu 9 kamu görevlisi ise beraat etti.

Mahkeme Hakimi Elif Özaydın Yalımer tarafından hazırlanan 47 sayfalık gerekçeli kararda, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü müfettişliğince düzenlenen rapora yer verildi. Kazanın meydana geldiği pistin oldukça dik bir eğime sahip olduğu belirtilen raporda, kar perdeleri arkasında bozuk kayalık ve taşlık dere mahiyetinde arazi yapısının bulunduğuna işaret edildi. Kar perdelerinin mutlaka ahşap olması gerekmediği bildirilen müfettişlik raporunda rüzgarı geçirme özelliği olan plastik, dokuma, sentetik materyallerden üretilen kar perdesi örnekleri bulunduğu kar perdeleri önüne güvenlik ağı çekilmesi halinde kar birikimini önleyeceği tezinin tatmin edici olmadığı belirtildi.

Gerekçeli kararda, mevcut güvenlik önlemlerinin yeterli olduğu, güvenlik ağı bulundurulmasının bir zorunluluk olmadığını savunan Özer Ayık'ın bir kısım sanık savunmalarında ve tanık beyanlarında yarışmanın düzenlenip yürütülmesinde sözlü talimatlar verdiği ifade edildi. Ayık'ın yarışmaya ilişkin güvenlik tedbirlerinin alınması hususundaki bir kısım yazılı talimatlarda doğrudan imzasının bulunduğu dile getirilen kararda, "Pistin işletilmesine ilişkin kira sözleşmesinde de olayda olması gerekip de bulunmayan güvenlik ağlarının, bariyerlerinin, güvenlik ekipmanının federasyon tarafından temin edilecek ve federasyonun gösterdiği yerlere, gösterdiği şekilde kurulacak olması hususunda hüküm bulunması karşısında, sanığın aktif olarak yarışma ve öncesine ilişkin işlemlerle ilgilendiği ancak yarışma öncesi antrenmanları öngörmeyerek, antrenmanlara yönelik herhangi bir hukuki düzenleme yapmayarak, antrenmanlara ilişkin güvenlik tedbirlerine yönelik talimatlar vermeyerek, yukarıda belirlenen teknik eksikliklerin ve hataların dikkat ve özenin artması beklenen yarışma süreci öncesinde dahi giderilmesine yönelik bir davranışta bulunmayarak dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davrandığı ve asli kusurlu olduğu anlaşılmıştır" denildi.

Mahkeme, yargılama ve soruşturma aşamasında düşmeyi bilmemek, verilem talimatlara uymamak, ısınmadan kaymaya baş başlamakla suçlanan Aslı Nemutlu'yu ise kusursuz buldu. Kararda, "3 yaşından beri kayak sporu ile uğraşan, slalom, büyük slalom ve farklı yarışlarda dereceleri ve Türkiye birinciliği de bulunan Alp Disiplini Milli Takım oyuncusu olan, dosyada mevcut bir kısım bilirkişi raporlarında yapılan teknik değerlendirmelere göre tüm ekipmanları kayma tarzına uygun, gerekli yeterlilikte olan kayakçının olayda kusurunun bulunmadığı kanaatine varılmıştır" denildi. DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.