Kırsaldan göç, akbaba neslini tehdit ediyor

TÜRKİYE'de yaşayan dört farklı akbaba türüne yönelik araştırma yapan Doğa Derneği, kırsal bölgedeki insanların kentlere göç etmesi nedeniyle, bu türlerin neslinin tehlike altında olduğunu belirledi.

Kırsaldan göç, akbaba neslini tehdit ediyor

Doğa Derneği'nin yaptığı araştırma, Anadolu kırsalındaki nüfusun şehirlere göçü devam ederken, değişimin doğadaki diğer canlılar üzerindeki etkilerine dikkat çekti. Yaygın kanının aksine kırsal alanın boşalması ve insanların şehre göçünün pek çok canlı türünün sayısını azalttığı, bu canlılar arasında akbabaların da yer aldığı belirlendi.

TÜRKİYE'DE DÖRT TÜR YAŞIYOR

Kırsal bölgede yaşayanların kentlere göçü nedeniyle, Türkiye'deki 4 farklı akbaba türünün tehlike altında olduğunu ortaya koyan araştırmada; Anadolu'da kara akbaba, kızıl akbaba, küçük akbaba ve sakallı akbaba olmak üzere 4 akbaba türünün çok sayıda tehdide rağmen hayatta kalmaya çalıştığı belirtildi. Akbabalara Orta Anadolu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere Türkiye'nin farklı yerlerinde rastlamanın halen mümkün olduğu da kaydedildi.

GELENEKSEL HAYVANCILIKLA UYUM

Dört akbaba türünün de Anadolu'da yüzlerce yıldır süren geleneksel hayvancılıkla uyumlu bir yaşam biçimine sahip olduğu belirtilen araştırmada, geniş mera alanlarında sürdürülen çoban kültürünün akbabalar için son derece önemli bir besin ve yaşam alanı kaynağı olduğuna işaret edildi. Anadolu meralarında serbestçe otlayan hayvanların hem akbabaların leş bulmaları için gerekli açık alanları oluşturduğu, hem de besin olduğuna dikkat çekilerek, "Akbabalar herhangi bir nedenle ölen hayvanların leşlerini yediği için doğada sağlıklı bir yaşamın sürmesine neden oluyor" denildi.

MERALARIN TERKEDİLMESİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Açık meralarda hayvanların özgürce otladığı, çoban kültürünün yerine kapalı sistem besi çiftliklerinin kurulmasının, akbabalar başta olmak üzere geleneksel yaşam biçimiyle uyumlu pek çok canlıyı da tehdit ettiği belirtildi. Akbabaların kırsal alanın boşalmasının yanı sıra, kurt ve diğer etoburların zehirlenmesi, hayvan ilaçlarının kullanımı, terk edilen meraların tarım alanına dönüştürülmesi ve yaşam alanlarının kaybı nedeniyle de tehlike altında oldukları ifade edildi.

4 TÜRÜN DE NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Doğa Derneği Kuş Gözlem Sorumlusu Evrim Tabur, akbabaların hızla azalışının modern insan düzeninin her türlü yanılgısının cevabı olduğuna işaret etti. Evrim Tabur, araştırmaya ilişkin şunları söyledi:

"Tersinden bakarsak, barışçıl ve sağlıklı bir yaşam için gerekli tüm yanıtları da akbabaların öyküsünde bulabiliriz. Güney Hindistan'daki 3 akbaba türü yüzde 97 azaldı, bir diğeri yüzde 99,9. Türkiye'de de durum pek farklı değil. Son 50 yıl içinde bu coğrafyadaki tüm akbaba türleri, nesli tehlike altındaki canlılar arasına girdi. Bunun ana nedenlerinden biri Anadolu kırsalını terk etmiş olmamız. Biz doğaya küstük, doğa da bize. Çatalhöyük'ten bu yana bu coğrafyada akbabalarla birlikte yaşıyoruz. Onları yitirirsek daha da yalnız kalacağız. Bu durumu değiştirmek elbette elimizde."


Mehmet ÇINAR
DHA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.