''Küresel düşün, yerel hareket et!''

Terakki Vakfı Okulları Özel Şişli Terakki Lisesi önemli bir etkinliğe imza attı: GIN DAY – Küresel Sorunlar Günü.

''Küresel düşün, yerel hareket et!''

Her yıl çeşitli ülkelerde düzenlenen geleneksel GIN (Küresel Sorunlar Ağı) Konferanslarının bu yılki ayağı, ülkemizde İstanbul Özel Şişli Terakki Lisesi’nde, 2 Haziran 2015 Salı günü K1 Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 

Hepimizin yapabileceği bir şey var
“Küresel düşün, yerel hareket et” temasının ele alındığı etkinlikte önce, sokak hayvanları ve hayvan hakları konusunda Türkiye 1.liği alan Ortaokul Destination Imagination Sosyal Kulübü’nün skeci sahnelendi. Ardından HAYSEV (Hayvan Sevenler) Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Şafak Yeşilyurt konuyla ilgili ülkemizde yapılan çalışmaları öğrencilerle paylaştı ve birlikte yaşadığımız canlılarla nasıl daha uyumlu ve sevgi dolu bir ilişki kurabileceğimiz konusunda görüşlerini sundu. Yeşilyurt, öğrencilere mutlaka bir yardım kuruluşunda, bir sivil toplum dayanışmasında yer almaları çağrısında bulundu ve bu anlamda yapabileceklerinin neler olduğunu örneklemelerle anlattı.

Genç ve cesur yüreklere ihtiyacımız var
Ardından, GIN Kulübü öğrencileri “Paper Waste – Kağıt İsrafı” başlığı altında, özellikle okullardaki kağıt israfı ve kağıt tüketiminin nasıl azaltılabileceği konusunda bir sunum yaptılar. Konunun bu bölümüne TEMA Vakfı destek verdi. Vakıf yetkilisi Sayın Evren Yağcı öğrencilere gezegenimizin kurtulabilmesi için gençlere çok iş düştüğünün altını çizdi. Yağcı, sosyal sorumluluk projesi olarak TEMA Vakfı’nda genç ve enerjik yüreklerle birlikte son derece yararlı etkinliklere imza atılabileceğini örneklerle sundu. Yağcı, “ Yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki, sadece TEMA Vakfı ile değil, diğer tüm vakıf ve dernekleri inceleyin, gönüllü emek verebileceğiniz bir sivil toplum örgütü mutlaka bulacaksınızdır. Dünyanın sizin enerjinize ihtiyacı var,” dedi.

Seyretmekten fazlasını yapabiliriz
Etkinliğin üçüncü ayağı ise son derece güncel ve kanayan bir yaraya parmak bastı: Kadına Şiddet ve Cinsel İstismar. Geçtiğimiz Mart ayında, İtalya’nın Milano şehrinde gerçekleşen 10. GIN konferansında Şişli Terakki Lisesi öğrencilerinin konuyla ilgili  yaptıkları geniş kapsamlı sunum gösterildi. Bu bölüme önemli açıklamaları ve değerli görüşleriyle Şiddeti Önleme ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Sayın Prof. Dr. Oğuz Polat katıldı.
Prof. Polat, öğrencilere, “Size tavsiyem ilgili olduğunuz alanda hangi konuyu önemsiyorsanız o konuyla ilgili olarak mutlaka bir sivil toplum kuruluşuna katılın ve siz de bir şeyler yapın” mesajını ileterek başladı konuşmasına.

Sesinizi yükseltin
Şiddet karşısında seyretmek ve üzülmekten daha fazlasının yapılabileceğinin altını kalın çizen Polat,    “Şiddete karşı bir şeyler yapıldığı, şiddete tepki verildiği zaman şiddeti uygulayan da korkuyor. Bu çok çok önemli bir kavram.  Türkiye’de çok fazla şiddet olayı gizli kalıyor” dedi.


Şiddet korkakların işi
Şiddetin korkakların işi olduğunu belirten Prof. Polat, “Ben altını çizerek şunu söylemek istiyorum şiddet korkakların işi. Şiddeti korkaklar uyguluyor, o yüzden dik durabiliyorsanız şiddet yaşanmıyor. Ama burada kendinizin dik durmasından bahsetmiyorum, başkasının yaşadığı şiddet olayına kayıtsız kalmamaktan bahsediyorum. Bunu düşünmenizi ve gerçekten yolun başındayken yarınlarda ‘ben de iyi bir şeyler yapmıştım’ diyebilmeniz için bir sivil toplum kuruluşunda olmanızı tavsiye ediyorum” cümleleriyle tamamladı konuşmasını.

Akranlarının farkındalıklarını artırdılar
Terakki Vakfı Okulları, GIN Kulübü Rehber Öğretmeni Zeynep Kıvılcım Arslan da 3 farklı temadan oluşan etkinliğin ortak noktasının ‘İYİ İNSAN OLUN’  şeklinde vurgulanabileceğini ifade etti.
Zeynep Kıvılcım Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü, “Öğrencilerimiz akranlarının farkındalıklarını artırmak anlamında geniş bir perspektif sundular. Bu 3 konuyu da vakıf ve dernek yöneticilerinin katılımları ve görüşleriyle destekleyerek neler yapılabileceği konusunda bir vizyon oluşturdular. Yaşadığımız evrende her zaman karşımıza çıkan 3 hassas konu onların farkındalığını dolayısıyla duyarlılığını ve devamında da harekete geçirmeyi tetikleyeceği için ayrıca önem taşıyordu. Hayvan hakları gibi, ormanlarımızın kağıt israfıyla her geçen gün katledilmesi gibi, sessiz çığlıklarıyla yanı başımızda kanayan toplumsal yaramız şiddet mağduru kadınlarımız gibi ivedilikle önlem alınması gereken konularda bu genç, taze, cesur ve enerjik beyinlere ne kadar ihtiyaç duyduğumuzun da onlara vakıf ve dernek yöneticileri tarafından hissettirilmesi ile bu etkinlikle çok önemli bir adım attık. Gençlerin eleştirilerinin sözde kalmadığı, toplumu iyiye doğru değiştirmek adına ellerini taşın altına koydukları bir dünya yaratmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.”


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.