Marmara'da meydana gelen deprem İstanbul'da da hissedildi

Marmara Bölgesinde merkez üssü Yalova açıkları olan 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara'da meydana gelen deprem İstanbul'da da hissedildi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre, saat 08.30'da Marmara Denizi'nde 3 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

10 DAKİKA SONRA İKİNCİ DEPREM

Öte yandan yine Kandilli Rasathanesi'nin verilerine göre, saat 08.40'ta da Yalova açıklarında 4.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi.

İSTANBUL'DA DA HİSSEDİLDİ

Deprem, İstanbul'un her iki yakasında da hissedildi.

KANDİLLİ'DEN DEPREMLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Bugün meydana gelen Marmara Denizi depremi için Kandilli Rasathanesinden bir açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

25 Haziran 2016 tarihinde Yalova Açıkları Marmara Denizi’nde yerel saat ile 08:40’da aletsel büyüklüğü Ml=4.4 olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Depremin odak derinliği yaklaşık 7 km civarında olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem Yalova ili ile İstanbul ili ve ilçelerinde hissedilmiştir.

Deprem sonrası otomatik olarak hazırlanan tahmini şiddet haritası depremin merkezinde şiddet değerinin I0 = V olduğunu göstermektedir.

Depremin meydana geldiği yer Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun Marmara Denizinden geçen kuzey kolu içerisinde yer almaktadır ve zonun içerisinde tali bir fay parçasının kırılması sonucu meydana gelmiştir. Bilindiği gibi Kuzey Anadolu Fay Zonu’ nun kuzey kolu İzmit Körfezi-Adalar açıklarından Marmara Denizinden geçerek Mürefte-Şarköy’e bağlanmakta ve oradan Saroz Körfezine uzanmaktadır. Depremin merkez üstüne yakın son yüzyılda meydana gelmiş en etkili deprem 1963 Adalar(M=6.3) depremidir. Bölge genelinde meydana gelmiş en etkili deprem ise 1999 yılı Kocaeli depremidir (M=7.4).

Bölgede birkaç yılda bir bu tür orta şiddette depremler meydana gelmektedir. Kuzey Anadolu Fay Zonunun Batı Marmara’dan geçen uzantısı Marmara Denizi içerisinde en yoğun deprem aktivitesinin gözlendiği yerdir. Marmara Denizi ve çevresi I. Derece Deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Dolayısı ile bölgede yaşayan vatandaşlarımızın depreme karşı her zaman hazırlıklı ve bilinçli olması, depreme dayanıklı binalarda oturmaları veya satın alacakları konutların depreme dayanıklı olarak inşa edilmiş olması olası afetlere karşı alınacak en güvenli tedbir olacaktır.


ulusalkanal.com.tr

banner863
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.