Milli Eğitim’den iftara zorunlu katılma çağrısı

Çukurova İlçe Milli Eğitim İnsan Kaynakları Şubesinden Sıdıka Aynal, okul müdürlüklerine göndermiş olduğu 8 Haziran 2016 tarihli yazısında hizmet içi eğitim kapsamında aday öğretmenlerin 10 Haziran 2016 Cuma günü saat 19.30’da Adana Anadolu Lisesinde düzenlenecek olan iftar programına zorunlu olarak katılmaları istedi.

Milli Eğitim’den iftara zorunlu katılma çağrısı

Çukurova İlçe Milli Eğitim İnsan Kaynakları Şubesinden Sıdıka Aynal’ın yaptığı bu çağrıya Eğitim-İş Adana Şube Başkanı Reha Ertekin sert tepki gösterdi.
Başkan Reha Ertekin yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Böyle bir yazıyı yazma hakkını nereden alıyorsunuz? Bu çağrı bir zorunluluğu ifade etmektedir. Bu, mesleğine henüz başlayan aday öğretmenlerimize yapılan ilk baskı da değildir. Soruyoruz! Milli Eğitimin hangi mevzuatında iftara katılma zorunluluğu bir madde ile yer almaktadır? Bu olay, masumane bir iftar yemeği daveti de değildir. Bu davet, eğitim sistemindeki gerici ve baskıcı uygulamaların en açık şekilde dışa vurumudur. Laik ilkesinin tamamen çiğnenmesidir.”

“DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİNİN AÇIKCA İHLALİDİR”

Ertekin; “Siyasal iktidarın laik ilkesini yok sayarcasına uygulamaya koyduğu anlayış, Meclis Başkanı İsmail Hakkı Kahraman tarafından zaten açıkça dile getirilmiştir. Bu anlayışın yansımaları her gün değişik bir ilde gerici baskıcı uygulamaların yolunu açmıştır. Adana Çukurova İlçe Milli Eğitimden gelen yazı ile bu anlayış bir kez daha ayyuka çıkmıştır. Hani nerede kaldı din ve vicdan hürriyeti? Bu dayatmalarınız Anayasada güvence altına alınmış olan din ve vicdan hürriyetinin açıkca ihlalidir.”“ŞANTAJ VE SİNDİRME YAPILIYOR”

Reha Ertekin, aday öğretmenlerin adaylıkları sürecinde, yaratılmak istenen tehdit algısının siyasal sistemin dayatması olduğunu belirtti. Ertekin; “Aday öğretmenlerimiz üzerinde ‘adaylığın kaldırılmaması’ duygusu yaratılarak şantaj ve sindirme yapılmaktadır.”

“ÖĞRETMENLERİMİZ BU DAYATMAYA UYMAK ZORUNDA DEĞİL”

Reha Ertekin; “gerici eğitim sisteminin dayattığı bu son zorunlu iftar yemeği çağrısını, Adana Eğitim İş Sendikası olarak asla kabul etmemekteyiz.  Aday öğretmenlerimizin de böyle bir dayatmaya uymak zorunda olmadıklarını hatırlatarak, Cumhuriyetin öğretmenleri olmaya yakışır bir anlayışla, bu dayatmaya karşı duracakları inancını taşımaktayız.”“ÇAĞRIYI GERİ ÇEKİN”

Sıdıka Aynal’ın yazmış olduğu yazının derhal geri çekilmesini bildiren Ertekin; “Eğitim İş Adana Şube olarak yazılan bu yazının derhal geri çekilerek aday öğretmenler üzerinde yarattığınız bu baskıya son vermenizi ve gereklerini yerine getirmenizi istiyoruz. Aday öğretmenler Cumhuriyetin geleceğidir. Aday öğretmenlerimiz gerici eğitim sisteminin bir parçası asla olmayacaklardır.”

Haber: Yusuf Durdu Emre
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.