Özel Güvenlikçilerden Belediye Önünde Eylem

Antalya Büyükşehir Belediyesinde sular durulmuyor. Belediye'nin son yerel seçimlerle birlikte AKP'ye geçmesinden sonra yaşanan işten çıkarma, sürgün, başka sendikaya zorla üye yapılma gibi uygulamalarına bir tepkide Özel Güvenlikçilerden geldi.

 Özel Güvenlikçilerden Belediye Önünde Eylem

Antalya Büyükşehir Belediyesinde sular durulmuyor. Belediye'nin son yerel seçimlerle birlikte AKP'ye geçmesinden sonra yaşanan işten çıkarma, sürgün, başka sendikaya zorla üye yapılma gibi uygulamalarına bir tepkide Özel Güvenlikçilerden geldi. Özel güvenlikçiler hem bu tepkilerini dile getirmek hem de AKP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in görüşme taleplerini değerlendirmemesi nedeniyle bugün kitlesel eylem yaptılar. Antalya Büyükşehir Belediyesi önünden Başkan Türel'e seslenen işçiler, işten atılan arkadaşları işe geri dönünceye kadar mücadele edeceklerini vurguladılar. Türk-İş Temsilciliği ve Türk-İş'e bağlı sendikaların başkan ve yöneticileri de eyleme destek verdi.  

Görüşme Talebine Belediyenin Yanıtı 10 İşçi Daha Çıkarmak Oldu
  Türk-İş'e bağlı Güvenlik-İş Sendikasında örgütlü özel güvenlikçiler, taleplerini Belediye önünden yükselttiler.  İşten çıkarma, sürgün gibi uygulamalara tepkilerinin yanında Hükümete yakınlığıyla bilinen Hak-İş Sendikasına bağlı Öz-İş'e üye olmaya zorlanmaları da güvenlikçilerin tepkisine neden oldu. Açıklamayı tam Belediyenin önünde yapmak isteyen güvenlikçilere polis engel oldu. Tartışmaların ardından basın açıklaması için hazırlığa koyulan işçilere bu kez 'çevik kuvvetli' tehditle engel olunmak istendi. Fakat güvenlikçiler yılmadı ve istedikleri yerde açıklamalarını yaptılar. Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Bolat Ankaralı, yaşanılan sorunları görüşebilmek için sürekli randevu talebinde bulunduklarını fakat taleplerine icabet edilmediğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'le Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ancak ayak üstü konuşabildiklerini ve özel güvenlikçilerin sorunlarını dile getirdiklerini ifade eden Ankaralı, seçimlerden sonra Başkan Türel'in kendilerinden görüştükleri konuları içeren bir rapor hazırlamalarını istediğini anlattı. Görüşme talepleri ve rapor bir yana üstüne 10 iş yeri temsilcisinin işten çıkartıldığını kaydeden Ankaralı şunları söyledi; "Fakat seçimlerden sonra ne olduysa, Sayın Başkan neyi düşündüyse ve nasıl bir anlayış hakim olduysa 10 tane yöneticimizi, iş yeri temsilcimizi işten attılar. Bunun hesabını sormayacağımızı sanmasınlar."
 
Güvenlikçiler Mücadelede Kararlı
   İşten atılan güvenlikçiler adına işe iade davalarının açıldığını, halen süren davaların olduğunu fakat bir çoğunu kazandıklarını belirten Bayraklı, açtıkları tazminat davalarını da kazandıklarını söyleyerek, "Yarın bu tazminatları verenlere şunun hesabını sormayacak mıyız? Bu devletin parasını nasıl böyle heder ediyorsunuz siz? Bu sendikal tazminatları nasıl ödeyeceksiniz? Bunların hesabını bir bir vereceksiniz. Bunu unutmayın" diye konuştu. İşten atılan arkadaşları işe iade edilinceye kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Ankaralı, "Bu mücadele burada bitmeyecek. Bu arkadaşlarımız haklarını geri alana kadar, işlerine geri dönene kadar biz bu mücadeleyi bırakmayacağız" ifadelerini kullandı.    

Türk-İş'den Güvenlikçilere Sınırsız Destek
  Eyleme katılarak destek veren Türk-İş Antalya İl Temsilcisi Hacı Mevlüt Ünal, özel güvenlikçilerin haklı davasında her zaman yanlarında olacaklarını duyurdu. Eylemlerin güçlenerek ve amacına ulaşıncaya dek devam edeceğini belirten Ünal, sorun çözülünceye kadar güvenlikçilerin yanında olacaklarını vurguladı.      

Siyasi İktidarın Gücünü Kullanarak Güvenlik-İş'in Yetkisini Kırmak İstiyorlar
  Güvenlik-İş Antalya İl Temsilciliği'ni yürüten Hüseyin Çalkaya, 18 yıldır özel güvenlik olarak çalıştığını bunun son 5,5 yılında Büyükşehir Belediyesinde görev yaptığını kaydetti. Geçen ayın sonlarına doğru işten çıkartıldığını belirten Çalkaya, işten atılmayan arkadaşları için genel taleplerinin ikramiye, fazla izin günü ve diğer sosyal haklar olduğunu söyledi. Eylemlere durmadan devam edeceklerini belirten Çalkaya, kazanılmış haklarından öte Belediyeye emek verdiklerinin altını çizdi. Güvenlik-İş'in aldığı toplu iş sözleşmesi yetkisini, idareyle anlaşan Hak-İş'e bağlı Öz-İş sendikasının kırmak istediğini belirten Çalkaya, "Siyasi talimatla, siyasi iktidarın gücünü kullanarak giriyorlar. Ama toplu sözleşme yapıp insanların hakkını hukukunu savunmuyorlar" ifadelerini kullandı. Çalkaya konuşmasını şöyle sürdürdü; "Tamamen kendi şahsi ideolojileri için, burayı bir askeri kampa benzetmeye çalışıyorlar. Herkes tek emir, tek komutla yürümesi için yapılan bir zihniyet bu. Bu zihniyeti kırmak için biz mücadele ettik hala ediyoruz. Amaçları bizim mücadelemizi kırmak."

Güvenlikçilerin Eylemi Başarılı Oldu
     
"Direne Direne Kazanacağız", "İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız", "Sendika Hakkımız Söke Söke Alırız", "Tek Ses Tek Yumruk İşçi Sınıfı Geliyor" sloganlarını atan özel güvenlikçiler, bir süre oturma eylemi yaptılar.  Oturma eylemi ve sloganlar sürerken başkanlardan ve işyeri temsilcilerinden oluşturulan bir heyet belediye yetkilileriyle görüşmeye çağırıldılar. Özel güvenlikçilerin eylemi etkili oldu, yarın saat 10:00'da Başkan Türel'le güvenlikçilerin temsilcileri ve avukatlarının görüşeceği bildirildi.

Haber: Devrim Dönmez Koçak - Fotoğraf: Barış Yurteri / ANTALYA  
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.