Türkiye Phaselis’i korumaya söz vermiş!

Otel projesiyle gündeme gelen Phaselis Akdeniz’in korunması gereken 100 kentinden biri…

Türkiye Phaselis’i korumaya söz vermiş!

Antalya’nın dünyaca ünlü antik kentlerinden biri olan Pheselis’te yapılmak istenen otel projesine yönelik tartışmalar ve tepkiler sürerken, 2 bin 700 yıllık geçmişe sahip olan tarihi kentin, uluslararası Barselona Sözleşmesi kapsamında Akdeniz’de korunması gereken 100 sitten biri olduğu belirtildi. Türkiye’nin korumayı taahhüt ettiği sitler arasında Phaselis’in dışında 16 ayrı tarihi kent bulunuyor.

PHASELİS AKDENİZ’DE KORUNMASI GEREKEN 100 SİTTEN BİRİ
Phaselis’teki otel projesinin gündeme gelmesinin ardından konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı Öğr. Üy. Prof. Dr. Nesrin Algan, tarihi kentin uluslararası Barselona Sözleşmesi kapsamında Akdeniz’de korunması gereken 100 sit alanından biri olduğunu söyledi.
TARAF ÜLKELER ORTAK ÖNEME SAHİP KENTLERİ KORUMAYA ALDI
Akdeniz Eylem Planının ikinci on yılı çerçevesinde hazırlanan ‘Cenova Deklarasyonu’nun 17 (h) maddesi gereğince başlatılmış olan çalışmalar kapsamında belirlenen kriterlere göre, Akdeniz'de ortak öneme sahip 100 tarihi sit alanının tespit edildiği bilgisini veren Prof. Dr. Nesrin Algan, 1987 yılında yapılan 5. Olağan Hükümetler arası toplantıda, taraf ülkelerce bu sitlerin koruma altına alınmasının uygun bulunduğunu belirterek, “Barselona Sözleşmesinin eki Özel Koruma Alanları Protokolünde tarihi sitlere ilişkin düzenleme yokken bu sitlerin seçimi ve korunması Cenova Deklarasyonu’na göre yapılmıştı. Ama daha sonra bu protokol değiştirildi ve ‘Akdeniz’de Özel Koruma Alanları ve Biyolojik Çeşitliliğe İlişkin Protokol’ adını aldı. Artık 100 tarihi sitin korunması, Türkiye'nin de taraf olduğu yürürlükteki bu yeni protokole göre yapılmaktadır” diye konuştu.

PHASELİS 1987’DE LİSTEYE KABUL EDİLDİ
Söz konusu protokole göre taraf ülkelerin özel doğal ve kültürel değeri olan alanları, sürdürülebilir ve çevreye zarar vermeyen bir şekilde tehlikeye düşmüş veya tehlike altındaki bitki ve hayvan türlerini koruyup, saklamak ve yönetmek amacıyla gerekli önlemleri alacağını dile getiren Algan, Phaselis’in 100 tarihi siti içeren listeye 1987 yılında kabul edildiğini belirtti.

KORUMANIN HUKUKİ DAYANAĞI 2002’DE RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI
Listede yer alan sitlerin korunmasına ilişkin çalışmaların, Akdeniz Eylem Planı Koordinasyon Birimine bağlı olarak Marsilya'da faaliyet gösteren ‘Atelier du Patrimoine’ın ev sahipliği ve koordinasyonunda taraf ülke temsilcilerinin katılımıyla sürdürüldüğünü anlatan Prof. Dr. Nesrin Algan, Phaselis’in de aralarında bulunduğu 100 tarihi sitin korunmasının hukuki dayanaklardan birinin de 22 Ağustos 2002 tarih ve 24854 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Akdeniz’de Özel Koruma Alanları ve Biyolojik Çeşitliliğe İlişkin Protokol olduğunu söyledi.

100 SİTİN 17’Sİ TÜRKİYE’DEN
Phaselis dışında söz konusu koruma listesinde yer alan sitlere de değinen Algan, Türkiye’nin korumayı taahhüt ettiği diğer tarihi kentlerin; Antalya, Aspendos, Bursa, Didim, Efes, Ölüdeniz, Halikarnas, İstanbul, Kaunos, Kekova, Knidos, Milet, Bergama, Priene, Truva ve Ksantos olduğunu söyledi.

Yusuf Yavuz
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.