Yüzde 55 "hayır" diyorum


Teoman Alili

Teoman Alili

13 Nisan 2017, 20:16

Referanduma giderken herkesin merak ettiği konu "evet" çıkıp çıkmayacağı. Anketler yapılıyor ve sonuçlar bıçak sırtı gibi görünüyor. Öncelikle bu denli yoğun yetki istenen başkanlık sistemi için yüzde 50'lik baraj son derece yetersiz. Örneğin başkanlık sistemi olmayan, parlamenter sistemle yönetilen ve halkın cumhurbaşkanını seçtiği Makedonya'da bile ilk turda cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 60 oy gerekiyor. Referandumdan önce biraz matematik hesap yapalım dedim ve geçmiş seçim sonuçlarıyla karşılaştırma yaptım. Tabi rakamlar ve olağan koşulları göz önüne alıp konjektürel bakışı da dikkate aldım.

2014 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ:

Tayyip Erdoğan: %51,79
Ekmeleddin İhsanoğlu: %38,44
Selahattin Demirtaş: %9,76
Katılım Oranı: %73,72

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayanların oranı yaklaşık %26. Yüzde 26'lık oranın büyük bölümü Ekmeleddin İhsanoğlu'na tepkili olduğu için sandığa gitmedi. Türkiye'de seçimlere katılım ortalaması %85 civarında. Yani İhsanoğlu'na tepki nedeniyle yüzde 11'lik bir seçmen kitlesi sandığa gitmedi. Düz mantıkla bakarsak o yüzde 11 oyun Erdoğan'ın rakibine gideceği kesindi. Bu durumda sadece 1.79'la barajı geçen Tayyip Erdoğan ilk turda seçilemeyecek ve ikinci turda muhtemelen Erdoğan'ın rakibi Cumhurbaşkanı olacaktı. Sandığa gitmeyenler dağıtıldığında Tayyip Erdoğan'ın oy oranı için en yüksek rakam %40 olarak gösteriliyordu. Erdoğan seçilirken MHP'li küskün seçmen, Saadet Partisi, BBP ve merkez sağ seçmenin büyük bölümü Erdoğan'a oy vermişti. Kısacası Tayyip Erdoğan karizması ve CHP ile MHP'nin İhsanoğlu seçimi ancak yüzde 40'lara çıkabildi. Tüm koşullar uygunken bile Erdoğan normal şartlarda % 50 barajını aşamadı.

7 HAZİRAN 2015 SEÇİM SONUÇLARI:

AKP:%40,87
CHP:%24,95
MHP:%16,29
HDP:%13,12
SAADET/BBP:%2.06
BAĞIMSIZ(FETÖ):%1.06

Haziran seçimleri malum, PKK açılımlarının yapıldığı döneme denk gelmişti. AKP iktidarı ciddi bir sıkıntı yaşarken HDP ciddi bir yükseliş yaşamıştı. AKP, Haziran seçimleri sırasında sağ seçmenin tepkisini çekmişti. 

1 KASIM 2015 SEÇİMLERİ

AKP:%49,49
CHP:%25,31
MHP:%11,90
HDP:%10,76

Kasım seçimlerinde AKP, açılım politikalarından vazgeçince vatansever Türk seçmeni MHP'nin yetersizliği üzerine AKP'ye yöneldi. Saadet, BBP ve merkez sağ seçmeni de AKP'ye destek verince AKP yüzde 49,49'a çıktı. 

SONUÇ

Şimdi kolaycılık yapalım ve sayıların dilini, madde madde cümlelere dökelim.

*2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine göre Erdoğan'ın oyu yüzde 40 civarında. Üstelik bu rakama Saadet, BBP,FETÖ ve MHP'nin  bir kısım oyları da dahil.

*2014 seçimiyle, 7 Haziran 2015 seçimleri AKP oyları karşılaştırılınca aynı sonuç çıkıyor. 7 Haziran seçimlerinde yüzde 2 civarında Saadet/BBP bloku ve MHP seçmeninin tamamı AKP'den oy çekmiş oldu. AKP'de de bir ayrışma yoktu. 

*2017 seçimleri AKP'nin tavan yaptığı seçimler oldu. Açılım yerine PKK'ya darbeler indirilmeye başlayınca tek vücud AKP, Saadet, BBP ve ciddi oranda MHP seçmeniyle, merkez sağın büyük bölümü, hatta HDP'den geçen oylarla AKP yüzde 49,49'a çıktı.

*2017 seçimlerinde AKP ile MHP'nin toplam oyu yüzde 60'a çıkıyor. Şimdi geçmiş seçimlere bakıp en yüksek AKP/MHP oyundan eksilmesi muhtemel oylara bakalım. MHP'nin en az yarısının yani yüzde 5'in "hayır" oyu kullanacağı görülüyor. Saadet Partisi ve BBP'nin tabanında var olan "hayır" oylarına bakınca en az yüzde 2 daha AKP/MHP bloğundan düşüyor. Yüzde 60 eksi 7 ediyor yüzde 53. Sandığa gitme oranının yüzde 90'ın üstünde olması bekleniyor ve bu oran ortalamının 5 puan üstünde. En az yarısı "hayır" oyu verirse blokun oyu yüzde 51'e düşüyor. Bütün bu tabloya daha önce AKP'ye destek veren bazı cemaatleri de ekleyebiliriz.  AKP içinde en az yüzde 2 ila 3'lük bir fire olacağı da konuşuluyor. Merkez sağ seçmen ile elbette Vatan Partisi merkezli sinerji alanı da eklenince matematiksel gerçek ve konjektürel durum yüzde 45 "evet" diyor, güzelleştirelim; yüzde 55 "hayır" Tabii sandığa gitmek ve sandıklara sahip çıkmak şartıyla.  Ben matematiksel bir hesap ve gözlemlerimi yazdım. Sonuç çıkınca ben de yanılıp yanılmadığımı göreceğim.

Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahmut - 1 ay önce
bu yazıyı 17 nisanda paylaşın