Irak'ta son durum

DÜNYA 13.08.2014, 19:22 13.08.2014, 18:25
Irak'ta son durum

Irak'ta IŞİD tehdidi de, Irak ordusu ile Peşmerge'nin IŞİD'e karşı mücadelesi de sürüyor. Tuz, Felluce, Musul, Diyala ve Tıkrit'ten çatışma haberleri geldi.

Peşmerge'ye silah vereceğini açıklayan Amerika'nın ardından, Avrupa ülkelerinden de silah ve askeri teçhizat desteği geldi. Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Irak'ın kuzeyinde IŞİD’e karşı mücadele eden Kürtlere askeri araç ve malzeme göndereceklerini açıkladı. Fransa Devlet Başkanlığı Ofisi’nden yapılan resmi açıklamada da Peşmerge'ye destek amacıyla silah yardımı yapılacağı bildirildi.

Şu ana kadar 15 defa IŞİD hedeflerini vurduklarını açıklayan Amerika Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyine 130 asker gönderdiğini bildirdi. Askerlerin Erbil'e ulaştığı ve Sincar Dağı'nda mahsur kalan binlerce sivilin yüz yüze olduğu insani krizin boyutunu değerlendirmek üzere görevlendirildiği belirtildi.

IŞİD saldırıları sonrası yerini yurdunu bırakan binlerce Iraklının göç çilesi insanlık dramına dönüştü. Kimi arabasıyla, kimi kamyon kasasında, kimi ise yürüyerek Erbil'e gidiyor.

IŞİD'den kaçıp Sincar Dağı'na sığınan 15 bine yakın Yezidi ve Türkmen ise açlık ve susuzlukla mücadele ediyor.

Yezidilere insani yardım götüren ve Yezidi Milletvekili Viyan Dahil’in de içinde bulunduğu helikopter, Sincar Dağı'nda düştü. Pilotun öldüğü kazada, 20 kişi yaralandı.

Türkiye'ye sığınan Yezidilerin sayısı 2 bine yükseldi. AFAD, Yezidiler için Zaho'da otel çadırlardan oluşacak bir kamp kurma kararı aldı.

Göçlerin ardından, özellikler Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde demografik yapı değişti. Türkmen Milletvekili ve Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Maruf Selim, IŞİD'in Türkmen kentlerine Sünni aşiretleri yerleştirdiğini söyledi.

Bölgedeki gerginlik, petrol sektörünü de sekteye uğrattı. Bölgesel Yönetim'de faaliyet gösteren ve aralarında Chevreon, Exxon, Genel Enerji gibi şirketlerin de olduğu 7 uluslararası petrol şirketi üretimi durdurduklarını ve çalışanlarını tahliye etmeye başladıklarını duyurdu.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (9)
insan 8 yıl önce
insanlari.vahsice.katleden.oncelikle.insan.olamaz.sonra.islam.hic.olamaz......
idris cicekci 8 yıl önce
Bu zalimler bizi yahidilerin yardmnada mecburtilerya bunlar insan klkli hayvan lar diyecem hayva ama hayvanlar hakaret olacak alah belalarni versin bunlarn leslerrini bile gumek yerine yaakmak lazm
AE 8 yıl önce
i̇şi̇d,müslüman olmayı bırakın insan bıle degiller.
musluman gorunumlu ,ısrail ruhlu yaratıklar.
ae 8 yıl önce
işid bukadar muslumansa neden filistıne yardım etmiyor. bunlarda kım bılır kımım .masalarıdır.
AE 8 yıl önce
amerika i̇şi̇de petrol rafinesini degil bir bidon mazot
bile birakmaz. i̇şi̇t tarihe mahsum i̇nsanlari öldüren .kati̇l.hastaruhlu yaratik toplulugu olarak.yazilmakla kalacak. allahin helak etiği̇ kullardan olsanlar i̇nşallah.
serhat serhatlı 8 yıl önce
ışid terör örgütüne karşı artık türkiyeninde topyekün savaş ilan etmesi gerekir diye düşünüyorum..bu bir insani görev olacaktır.bunların bırakın müslümanlıkla, insanlıkla bile alakaları yok.
aaaaa 8 yıl önce
tayyib düşünsün niyemi özgür suriye ordusu esadı bitiremiyince gitti arabistan dan katar dan taliban ve el kaide örgütlerindeki teröristleri topladı uçaklarla ve helikopterlerle suriyeye taşıdı ve oraya giden bu teröristler ışide katıldı hepsi şimdide ırağı ve suriyeyi mahfettiler bunun bir numaralı sorumlusu recep tayyip erdoğandır sakın beni muhalefet olarak görmeyin oyumu da tayyibe verdim şimdi bin pişmanım.......
AE 8 yıl önce
ne hallere dustuk. daha dune kadar kahrolsun pkk derken bugun.siginmacilar gibi tc vatandasi pkkdan
i̇side karsi meded umuyor. bunlarin hepsi danisikli dovüs.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner1278
banner1277
22°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P