IŞİD'e karşı casus uçak devrede

İNGİLTERE Savunma Bakanı Michael Fallon, Sky News'e yaptığı açıklamada, Irak'da IŞID'ın katliamlarını durdurmak için RC-135V/W Rivet Joint casus uçağının devreye sokulduğunu açıkladı.

DÜNYA 18.08.2014, 16:17 18.08.2014, 15:20
IŞİD'e karşı casus uçak devrede
İNGİLTERE Savunma Bakanı Michael Fallon, Sky News'e yaptığı açıklamada, Irak'da IŞİD'ın katliamlarını durdurmak için RC-135V/W Rivet Joint casus uçağının devreye sokulduğunu açıkladı.

Michael Fallon, Rivet Joint'in, bir önceki modeli olan casus uçak Nimrod'dan daha yeni teknoloji ile donatıldığını ve IŞID'ın yerdeki faaliyetlerini hem resim hem de bilgi olarak daha net kaydedeceğini söyledi. Kıbrıs'taki İngiliz üssünden açıklama yapan Michael Fallon “en yeni casus uçağımız Rivet Joint, bölgeye gönderildi. IŞID'ın karadaki faaliyetlerini hem daha net resimler çekerek hem de daha iyi bilgiler toplayarak Irak hükümeti, ABD ve Kürtlere yardımcı olacak. Kanatlarında çok büyük kulakları bulunan uçak, deneme uçuşlarında IŞID elemanlarının faaliyetleri ile ilgili çok önemli bilgiler topladı. Son teknoloji ile donatılmış uçak IŞID'ın katlettiği binlerce kişinin hayatını kurtaramadı ama bundan böyle önemli bilgileri toplayarak hayat kurtaracak" dedi.

DANİMARKA DA UÇAK GÖNDERECEK


Danimarka Başbakanı Helle Thörnenig Schmidt, Danimarka'nın da ABD ve İngiltere'nin yanında yer almaya hazır olduğunu ve bölgeye nakliye uçakları gönderebileceğini söyledi. Schmidt "Danimarka olarak bölgedeki sivil halkın kurtarılması için askeri nakliye uçağı göndermeye hazırız. Uçaklarımızı direk Kuzey Irak'a gönderebiliriz. IŞID'ın bölgedeki varlığı ve katliamlarına mesafeliyiz" dedi.

Ünsal TURAN / KOPENHAG, (DHA)

Yorumlar (1)
baskali 8 yıl önce
dinimiz bir olmamasina ragmen ingilizler bu isid lanetine karsi seyirci kalamiyor. bunlar muslumanim diye gecinenlere örnk olsun
banner1278
banner1277
23°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P