O ülke İran ile ilişkilerini geliştiriyor

İran merkezli Press TV haber sitesinde yayımlanan bir habere göre Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud el-Faysal ülkesinin, İran ile ikili ilişkilerini geliştirme ve genişletmeye hazır olduğunu söyledi.

DÜNYA 19.08.2014, 15:29 19.08.2014, 14:37
O ülke İran ile ilişkilerini geliştiriyor
El-Faysal, Pazar günü yaptığı bir açıklamada Riyad’ın Tahran ile ikili ilişkilerini karşılıklı çıkar, dürüstlük ve açık sözlülük temelinde geliştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Suudi Bakan açıklamayı, İran Büyükelçisi Hossein Sadeqi’nin itimatnamesini sunmak üzere gerçekleştirilen bir görüşmede yaptı.

Sadeqi ise, başta Suudi Arabistan olmak üzere komşularla ilişkilerin geliştirilmesinin İran dış politikasının öncelikli hedefleri arasında bulunduğunu söyledi.

Bu yılın Mart ayında ise İran Cumhurbaşkanı Ruhani Tahran’ın, komşu Müslüman ülkelerle ilişkileri geliştirme kararlılığını vurguladı ve İran ile Suudi Arabistan işbirliğinin bölge güvenliği için hayati önemde olduğunu belirtti.
İngilizce yayın yapan Tehran Times adlı gazetenin 18 Ağustos 2014 tarihli sayısında ise İran Suudi Arabistan ilişkilerine dair bir değerlendirme yayımlandı. Seyyed Hossein Mousavian imzalı bu değerlendirmede Ortadoğu’nun kargaşa içerisinde olduğu ve bölgesel güç olan İran ile Suudi Arabistan’ın bölgesel güvenlik konuları için farklılıklarını düzeltmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Suriye, Yemen, Lübnan ve Irak konularında Tahran ve Riyad’ın bir soğuk savaş içerisinde bulundukları ve kendi müttefiklerine her türlü desteği sundukları değerlendirmesi yapılan yazıda, Suriye ve Irak’ı parçalama konusunda IŞİD’in hamlelerinin Müslümanları mezhepsel zeminde bölmeye yönelik kabul edilemez ve kontrol edilemez köktenciliği ortaya çıkardığı ifade ediliyor.

Yazı, İran ile Suudi Arabistan ilişkilerinde dönüşümün bir seçenek değil, bölgeye yayılan mezhepçilik, aşırıcılık ve terör eğilimine karşı acil bir zorunluluk olduğunu vurgulayarak bitiyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
18°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P