Paris'te Filistin zirvesi

Fransa'nın başkenti Paris'te, Filistin için gerçekleştirilen zirveden, ateşkesin uzatılması kararı çıktı. Toplantıya, Türkiye, Amerika ve Katar Dışişleri Bakanları ile, Fransa, İtalya, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği temsilcileri katıldı.

DÜNYA 26.07.2014, 19:12 26.07.2014, 18:16
Paris'te Filistin zirvesi

Fransa'nın başkenti Paris'te Filistin'deki son durumu görüşmek ve bir çözüme ulaşmak için bir araya gelen dışişleri bakanlarının ilk görüşmesi gerçekleşti. Görüşmenin ardından yayınlanan çağrıda, bu sabahtan itibaren uygulamaya konulan 12 saatlik geçici ateşkesin uzatılması istendi.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un evsahipliğindeki toplantıya, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra İngiltere, İtalya, Almanya ve Katar'ın dışişleri bakanları ile AB’nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katıldı.

Toplantıda Mısır ve Birleşmiş Milleti’nin gündeme getirdiği, Ramazan Bayramı sırasında Filistin'de 7 günlük ateşkes sağlanması önerisi masaya yatırıldı.

Zirveye katılan dışişleri bakanları adına açıklamayı ev sahibi olan Fransa Dışişleri Bakanı Fabius yaptı. Fabius, "Hepimiz taraflara hali hazırda uygulanmakta olan ateşkesin süresinin uzatılması çağrısında bulunuyoruz. Hepimiz, hem Filistin'in meşru sosyo-ekonomik kalkınma ve erişebilirlik ihtiyaçlarına hem de İsrail'in güvenlik ihtiyaçlarına karşılık verecek kalıcı ateşkesin derhal sağlanmasını istiyoruz" dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı, gelecek hafta bir toplantı daha yapacaklarını söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
19°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P