Suriye'den İHH'nın açıklamasına yalanlama

DÜNYA 23.08.2014, 15:49 23.08.2014, 14:50
Suriye'den İHH'nın açıklamasına yalanlama
Türkiye sınırına 10 km mesafede Suriye tarafından vurulan İHH’ya ait tır konvoyunun yardım malzemesi değil silah ve mühimmat taşıdığı belirtildi

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı İHH’nın “Suriye iki yardım TIR’ımızı vurdu” açıklamasıyla duyurduğu olayın perde arkasından Türkiye’den Suriye’ye silah sevkiyatı girişimi çıktı. Suriye kaynakları Türkiye’ye 10 km mesafede vurulan TIR’larda silah ve mühimmat taşındığı istihbaratının alındığını belirtti. Aynı kaynaklar, vurulmalarının ardından TIR’ların çevresinde alel acele temizlik yapıldığını da vurguladı.
Suriye kaynakları ‘silah’ dedi

İHH’den önceki gün yapılan açıklamada Suriye uçaklarının İHH’ya ait yardım taşıyan TIR konvoyunu vurduğunu savunarak şu ifadelere yer verilmişti: “İHH’nın Babülhava’daki yardım deposundan Halep’teki depolara makarna, un, battaniye ve sünger yataklar taşıyan iki yardım TIR’ı akşam saatlerinde Suriye uçakları tarafından Halep’te vurulmuştur. Suriye’deki partner kuruluşlarımızdan Genç Müslümanlar Heyeti’ne ait yardım TIR’larına Halep’in girişinde bulunan Kestillo Bulvarı’nda yapılan füze saldırısında Suriye vatandaşı bir kişi şehit olurken biri ağır olmak üzere iki kişi de yaralanmıştır.”

Aydınlık’ın ulaştığı üst düzey Suriye kaynaklarından aldığı bilgiler ise İHH’nın açıklamalarını yalanlıyor. Suriye kaynakları bölgede TIR konvoyunun vurulduğunu doğruladı ancak sözkonusu TIR’ların yardım değil silah ve mühimmat taşıdığını belirtti.

‘Temizlik’ yapıldı

Sınır bölgesinde hem insani yardım hem de ticaret açısından yoğun bir tır trafiğinin yaşandığına dikkat çeken Suriye kaynakları, Suriye Ordusu’nun bu şekilde faaliyet gösteren TIR’lara yönelik hiçbir müdahalede bulunmadığını vurguladı. Son olaydaysa farklı bir durumun olduğunu kaydeden Suriye kaynakları “İHH TIR’larının silah ve mühimmat taşıdığı istihbaratını aldıklarını” dile getirdi. TIR konvoyunun vurulmasının ardından yayınlanan fotoğraflar da Suriye devlet makamlarının açıklamasını doğrular nitelikte. Vurulma anı sonrası yayımlanan fotoğraflarda TIR’ların içinde taşındığı iddia edilen malzemeye yönelik hiçbir iz yok. Suriye kaynakları “Bu durum TIR konvoyunun vurulmasının ardından bölgede temizlik yapıldığının kanıtı” değerlendirmesini yaptı.

Reuters: PKK, Amerika’nın müttefiki oldu


Bu arada Reuters haber ajansı PKK’nın IŞİD’e karşı Irak’ta yürüttüğü faaliyetler konusunda dikkat çeken bir analiz haber yayımladı. İngiltere merkezli ajansın haberinde PKK’nın IŞİD’e karşı savaş rolü üzerinden ABD’nin müttefiki haline geldiğini yazdı. Ankara merkezli Avrupalı bir diplomat ise PKK’nın, Irak’taki faaliyetlerini, terör listesinden çıkmak için AB’yi ikna edebilecek bir diplomatik kaldıraç olarak gördüğünü söylüyor.

Aydınlık
Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
21°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P