Iğdırlı öğrenciler sordu, NASA cevapladı

SAĞLIK 19.01.2016, 11:26 19.01.2016, 11:34
Iğdırlı öğrenciler sordu, NASA cevapladı
Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) işbirliğinde gerçekleştirilen video konferans sayesinde Iğdırlı öğrenciler, NASA'da görevli Türk bilim adamlarına uzayla ilgili merak ettikleri soruları yöneltti.

Bilime yolculuk projesi kapsamında Iğdır Cumhuriyet ortaokulunda öğrenciler Nasa bilim adamlarına sorularını sordular. Uzay yolculuğu- NASA ve Oxford adlı e-konferansa katılan öğrenciler, bilim adamlarına uzay hakkında merak ettikleri her şeyi sordular.

Astronomi ve Bilimde Kariyer e-Konferansları kapsamında Iğdır Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri, NASA'nın İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde görevli Türk bilim adamları Umut Yıldız ve Selçuk Topal ile görüşme fırsatı yakaladı.

Yıldız oluşumu, gözlem yöntemleri, uzay hareketliliği, gezegenler gibi konularda bilgi alan Iğdır Cumhuriyet Ortaokulu öğrencileri, kendileri için hazırlanan programı hayranlıkla izledi. Uzayla ilgili merak ettikleri soruları Türk bilim adamlarına yönelten öğrenciler, daha çok "Başka gezegenlerde hayat var mı?", "Uzaylılar var mı?", ”Uzaya gönderilen araç yerine insan neden gönderilmiyor?", "ABD Aya insan indiren ilk devlet bu gerçek mi yoksa kurgu mu görüntüler" gibi sorular yöneltti."Uzaylılar var mı?"
sorusuna Selçuk Topal, "Güneş sisteminin dışına yeni çıktık. Evren çok büyük. Evrenin bir yerinde yaşam olsa bile belki hiçbir zaman iletişime geçemeyeceğiz onlarla. Belki baklavamızı yiyemeyecekler. Belki de evrenin bir köşesinde uygarlık vardı ve yok oldu. Bunu bilemeyiz. Evren gerçekten çok büyük. İleride ışık hızından daha hızlı giden bir şeyler icat edersek, o zaman evrenin gizemlerini gidip yerinde araştırırız" dedi.

Programda Selçuk Topal'ın uzaya giden ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilme mücadelesini anlatan video da öğrencilerden büyük alkış aldı.Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, ”Iğdır’da eğitimin kalitesi her geçen gün artıyor. Artık Iğdırlı öğrenciler teknoloji sayesinde Nasa ile iletişim kurabiliyor. Kendini yetiştirmiş öğretmenimiz yurt dışında ki çalıştaylara ,bilim konferanslarına katılabiliyor. Bu güzel gelişmeler Iğdır için bir kazançtır.” dedi.

Okul Müdürü Sefer Özsular’da “Okulumuzda eğitimin kalitesi artıyor.Araştırmacı eğitim yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu arada projeyi yürüten Fen bilgisi Öğretmeni Sevinç Erdem, İsviçre Cenevre de bulunan Cern araştırma merkezince düzenlenen Türk Öğretmen Çalıştayı na katılacak.

Serdar Ünsal / Iğdır
ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P