6 ilde kan alarmı!

EGE Bölgesi'nde Türk Kızılayı'nın sorumluluk sahasında bulunan ve aralarında Denizli'nin de bulunduğu 6 ildeki 155 hastanede kan stoku tükenme noktasına geldi. Türk Kızılayı Denizli Kan Merkezi'nde görevli Dr. Nesrin Çelik, Denizli'de 50 ünite kan kaldığını belirterek, herkesi acil olarak kan bağışında bulunmaya davet etti.

SAĞLIK 12.08.2014, 16:49 12.08.2014, 15:58
6 ilde kan alarmı!
Denizli gibi bir kentte 50 ünitelik kan stokunun çok düşük olduğunu belirten Türk Kızılayı Denizli Kan Merkezi'nden Dr. Nesrin Çelik, geçen ay Bayramyeri'nde meydana gelen, 2 kişinin ölümü, 35 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan patlamadan sonra 200 ünite kanın, acil olarak ihtiyacı olan yaralılara gönderildiğini bildirirken, "Şu anda buna benzer bir olayla karşılaşılsa kan bulmakta zorlanacağız. Şu anda elimizdeki mevcut 50 ünite kanı acil durumlar için tutuyoruz" dedi.

Denizli'nin günlük ortalama 140-160 ünite kana ihtiyacı olduğunu, acil durumlarda bu rakamın 300'lere kadar çıkabildiğini belirten Dr. Nesrin Çelik, şöyle konuştu:

"Şu anda kan vermek için başvuranların çoğunluğunda kan değeri düşük çıkıyor. Bunun sebebi de Ramazan ayında tutulan oruçlar ve yaz mevsimi. Bunun yanında Ramazan ayı sebebiyle tatile gidemeyenlerin yaz tatiline çıkması sebebiyle kan verenlerin oranında büyük düşüş yaşanıyor. Kan Merkezi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Şehir merkezindeki farklı noktalarda kan bağış araçlarımızla vatandaşlarımızın kan bağışlarını kabul ediyoruz. Bu hafta ilçelere TIR ve araçlarımızı göndererek kan bağışı alacağız."

DUYARLILIK ÇAĞRISI YAPTI

Dr. Nesrin Çelik, gündüz kan verme fırsatı bulamayanlar için gece değişik parklarda ve halkın yoğun gittiği yerlerde kan bağışı almaya devam ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Parklarda bulunan bazı vatandaşlarımızın kimliği yanında olmadığı için kan alamıyoruz. Bunun için vatandaşlarımızın kimliklerini mutlaka yanında bulundurmasını istiyoruz. Bu dönemde vatandaşlarımızın daha duyarlı olmasını istiyor ve kan bağışı yapmalarını bekliyoruz. Yeter ki gönüllü ve istekli olalım."

Çelik, Ege Bölgesi'nde Türk Kızılayı'nın sorumluluk sahasında bulunan ve aralarında Denizli'nin de bulunduğu 6 ildeki 155 hastanede kan stokunun tükendiği belirterek, şunları ekledi:

"Kızılay'ın Ege Bölge Kan Merkezi'nin sorumluluk sahasında bulunan 6 ildeki 155 hastanenin kan taleplerinin karşılanabilmesi için bölgede 2 günlük kan stokunun kaldığını biliyoruz. Kritik stok seviyesinin arttırılmaması halinde, üçüncü dünya ülkelerinde olduğu gibi hasta yakınlarının sokakta kan aradığı günlere geri döneceğiz. Hepimizin bir gün hasta ve hasta yakını olabileceğimizi unutmayarak, özellikle bu sıcak ağustos ayında vatandaşlarımızı kan bağışına bekliyoruz."

DHA

Yorumlar (4)
ulaş 8 yıl önce
Ya evet gidin kan verin Kızılaya1 saat sonra gidin kan lazim deyin parasini alsin sizden hemde kayde deger paralar
ATUQUS OĞUZ 8 yıl önce
bir aksilik olmaz ise bende kan bağışlyacağım
mert 8 yıl önce
Umarim yarali teroriste vermiyorlardir.
nurgül 8 yıl önce
Hangi iller onu okuyamadım göremedim. Kocaelide yarın ilk işim kızılaya gitmek
banner1278
banner1277
11°
kısa süreli yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P