Bugün yürürlüğe girdi! Mülteci sayılacaklar

Şiddet gören kadınlar mülteci sayılacak. İlk Türkiye’nin imzaladığı Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi bugün yürürlüğe girdi. 10 Avrupa ülkesi, bugünden itibaren şiddet gören kadınlara "mülteci" statüsüyle sığınma hakkı verecek.

SAĞLIK 01.08.2014, 15:16 01.08.2014, 14:21
Bugün yürürlüğe girdi! Mülteci sayılacaklar
Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi bugün yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren, kadına yönelik ayrımcılıkla mücadelede uluslararası yeni bir dönem açıldı. 10 Avrupa ülkesi, şiddet gören kadına ‘mülteci’ statüsüyle bugünden itibaren sığınma hakkı verebilecek.

CHP Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi üyesi Gülsün Bilgehan başlayan süreçle ilgili değerlendirme yaptı. Bilgehan Türkiye'deki kadına yönelik siddetin vahim boyutta olduğunu söyledi. Bilgehan, "Bu sözleşmenin uygulanmasında da tam bir kararlılık göstermeliyiz. Sözleşmenin öngördüklerinin yaşama geçirilmesi için hemen bir eylem planı uygulamaya konulmalı” dedi.

Ayrıca aynı sözleşme kapsamında psikolojik şiddet ile kadın sünneti de yasalarda cezaya bağlanacak. Kadına yönelik şiddete yataklık edenler de cezalandırılacak. Devlet radyo ve televizyonlarında her ay en az 90 dakika toplumsal cinsiyet eşitliğine dair yayın yapılacak. İlk ve orta öğretim müfredatına, kadının insan hakları ve kadın-erkek eşitliği konusunda eğitime yönelik dersler konulacak.

ulusalkanal.com.tr
Yorumlar (1)
tuğba 8 yıl önce
kesinlikle kadının toplumdaki yerine ilişkin dersler koyulmalı okullara.tabi ki bu derse matemetik beden eğitimi öğretmeni girmemeli.sosyal bilgiler öğretmenleri için biçilmiş kaftan bu ders.
banner1278
banner1277
20°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P