MEB, TEOG'da 3 dersin sınavını kaldırıyor!

MEB, TEOG'da Din, Tarih ve Dil sınavlarını kaldırmayı tartışıyor!

SAĞLIK 21.07.2014, 10:25 21.07.2014, 13:26
MEB, TEOG'da 3 dersin sınavını kaldırıyor!

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere geçişte bu yıl ilk kez uygulanan “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)” sınavında değişikliği gündemine aldı. 6 ders için düzenlenen TEOG’un 2014-2015 eğitim öğretim yılında 3 dersten yapılması planlanıyor. Üzerinde tartışılan sisteme göre, 8. sınıf öğrnecileri yine Türkçe, matematik ve fen ve teknoloji derslerinden sorumlu olacak. Ancak bakanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi ile birlikte inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarını da rafa kaldıracak.

MEB, bir buçuk milyon ortaokul öğrencisinin ortaöğretimini belirleyen ve bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sonuçlarını değerlendirmeye başladı. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte soruların iptal edilmesi sorunu ile karşı karşıya kalan MEB, öğrencilerin doldurduğu anketlerin sonuçlarından ve veli taleplerinden yola çıkarak “henüz bir yaşındaki sistem” üzerinde değişiklik yapabilir.

Üzerinde tartışılan yeni sisteme göre, bu yıl ilk kez sadece 8. sınıf öğrencilerine 6 dersten düzenlenen sınav gelecek yıl, yani sistem daha iki yaşındayken 3 sınavlı hale getirilebilir. Buna göre; bu yıl Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarından düzenlenen sınav gelecek yıl sadece Türkçe, matematik, fen ve teknoloji sınavları için yapılabilir. bu durumda din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavları liselere geçişte ortaokul öğrencilerine uygulanmayabilir.

MEB, TEOG sisteminin tanıtımlarında, ilk yıl için sadece 8. sınıf öğrencileri için uygulanacağını, ancak önümüzdeki yıllarda, alt sınıflar için de düzenleneceğini açıklamıştı. Ancak 2014-2015 eğitim öğretim yılında 7. sınıflar için TEOG sistemine geçilmeyeceği, sınavdan yine sadece 8. sınıf öğrencilerinin sorumlu olacağı öğrenildi.
Yorumlar (18)
asli genc 8 yıl önce
Ya değiştirdikçe değiştir ama türkçe fen mat iyiymis
Aslı Ercan 8 yıl önce
Saçmalığın sıvası
salih 8 yıl önce
Rasyonel sayıları bilsin tarihi boş ver diyen mongolçocuk yetiştirmek amaç bu
ekin koc fannn 8 yıl önce
Ben bisi anlamadim ama inkilab olmamasi guzeeeeeğl :))))
furkan andıç-hayraniii 8 yıl önce
Kesin bilgi mi İNŞALLAH türkçe matematik fen olur :))
Emre 8 yıl önce
Ya artık eğitimin içine ettiler napacağimi bilmiyorum
aslı 8 yıl önce
keşke böyle bişey yapsalar işimiz dhaa kolay olurdu :))
Mehmet YILDIRIM 8 yıl önce
neden ya haksızlık ben bu sene 8. sınıftayım zor olacaksa seneye neden 3 dersi kaldırıyorlar .o zaman bize haksızlık olur vallahi protesto çıkarırım genede onlara o sınavı yaptırtmam yada gelecek senede onlara yapılır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner1278
banner1277
11°
kısa süreli yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P