Piyasalar dalgalı

Seçim sona erdi. Piyasalar rahat bir nefes aldı. Dolar düşüşe borsa yükselişe geçti. Ancak kısa sürdü. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in seçim değerlendirmesi ve AKP MKYK'sından çıkan sonuç piyasaları yeniden dalgalandırdı.

EKONOMİ 11.08.2014, 19:37 11.08.2014, 18:40
Piyasalar dalgalı
Piyasaların merakla beklediği Cumhurbaşkanlığı seçimi sona erdi. Seçim öncesi iyice gerilen piyasaların sandık sonuçlarının belirginleşmeye başlamasıyla tansiyonu düştü. Ancak hem uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan gelen açıklama hem de AKP'nin MKYK kararları yeniden tedirginliğe yol açtı.

Seçim öncesi 2.19 seviyesine kadar tırmanan Dolar 2.15'e indi. Borsa istikrar rehavertiyle güne yükselişle başladı.

Ancak bu durum kısa sürdü. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten gelen cumhurbaşkanlığı seçimi değerlendirmesi dalgalanmayı yeniden başlattı. Fitch, "Erdoğan seçimi kazanmasına rağmen Türkiye'de siyasi riskin hâlâ yüksek" dedi.

Fitch'in değerlendirmesinde politik risklere vurgu yapıldı. Siyasi krizlerin ekonomiyi tehdit ettiği belirtildi.

Açıklamanın ardından Borsa yeniden kayıp yaşadı. Satışlar hızlandı.

Borsanın ikinci seansını ise AKP sözcüsü Hüseyin Çelik'in açıklamaları vurdu. AKP MKYK'sı kararlarını açıklayan Çelik, "27 Ağustos'ta olağanüstü kongre kararı aldık" dedi Borsa yüzde 2 kaybetti.

Öte yandan seçim sonrası gözler bir başka Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody's'e çevrildi. Moody's not değerlendirmesini yeni kabine şekillendikten sonra yapacak. Kabinede yer alan ekonomi kurmaylarının uluslararası piyasalara uyumu göz önün alınarak notun indirilip indirilmeyeceği yönünde karar verilecek.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar (0)
banner1278
banner1277
13°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P